M. Hojsík patrí medzi päť vplyvných hráčov v boji proti chemikáliám
Európsky týždenník Politico vo svojej sérii článkov „Changemakers“, venovanej ľuďom, ktorí patria medzi najvplyvnejších aktérov pri ovplyvňovaní konkrétnych politík EÚ, vyhlásil minulý týždeň slovenského europoslanca Martin Hojsíka (Progresívne Slovensko) za jedného z piatich ľudí, od ktorých sa očakáva, že v oblasti boja proti nebezpečných chemikáliám budú patriť medzi hlavných lídrov pozitívnych zmien.
Týždenník Politico vo svojom článku uvádza, že Hojsík, ktorý vlani v máji získal svoj prvý mandát v Európskom parlamente (EP), sa už stal „výrazným a neúnavným hráčom v pesticídovej a chemickej politike“.
Ďalšími lídrami pri téme pesticídov sú podľa Politico eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidisová, starosta francúzskeho mesta Langouët Daniel Cueff, podnikateľ v oblasti umelej inteligencie v poľnohospodárstve Ben Scott-Robinson a renomovaný americký právnik Michael Baum, ktorý úspešne súdil farmaceutický koncern Bayer.
Hojsík v reakcii na článok európskeho týždenníka zdôraznil, že ochrana zdravia a životného prostredia pred nebezpečnými pesticídmi má v Európe medzery.
„Masívny úbytok hmyzu, predovšetkým opeľovačov, je len jedným z príznakov tohto problému. Preto naliehavo potrebujeme zmeniť systém tak, aby sme sa nielen zbavili nebezpečných pesticídov, ale súčasne dali farmárom dostupné náhrady a zabezpečili tak ekologickú ochranu rastlín,“ vysvetlil europoslanec.
Vlani sa Hojsíkovi, okrem iného, v Európskom parlamente podarilo presadiť, aby Európskej komisii a Rade EÚ neprešlo nedostatočné hodnotenie vplyvu pesticídov na včely a ďalšie opeľovače. Tvrdí, že obe euroinštitúcie „nechceli počuť“ odporúčania vedcov z Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), tak im ich europarlament pripomenul a nedostatočný návrh zablokoval. „Bez včiel totiž nemáme budúcnosť,“ vysvetlil svoju aktivitu Hojsík.
Týždenník Politico očakáva, že Hojsík rok 2020 strávi „upozorňovaním na úbytok opeľovačov a bojom za ambiciózne ciele na zníženie používania pesticídov“.
„Som rád, že moja práca v Európskom parlamente púta pozornosť svetových médií. Teší ma uznanie závažnosti problému používania nebezpečných chemikálií, ale aj uznania mojej doterajšej práce v tejto oblasti. Tie najväčšie boje ma však ešte čakajú,“ odkázal.
Vedci pre bezpečnosť Európskych potravín by mali preskúmať aj vplyv rôznych pomocných látok, ktoré sa používajú v potravinárskom priemysle na vylepšenie toho hnusu čo balia na linkách len aby si vylepšili aj tak vysoké zisky. Naše kvalitné suroviny nakupujú za drobné, dokupujú k tomu druhotriedny ak nie horší tovar toto… Celý komentár »
Zase ďalší dobrodruh , čo poľnohospodárstvo videl len z vlaku alebo v televízii. Najväčší nepriatelia včiel vo väčšine prípadov poškodenie včelstiev nie sú poľnohospodári / pretože tí sú preškolení o aplikácii CHOP/ ale napr. záhradkári . Jednoznačne zakázať volný predaj pesticídov alebo kto si ich chce kúpiť musí absolvovať školenie… Celý komentár »
Hojsík je vyštudovaný genetik, ktorý vyše dvadsať rokov robí na obmedzení používania nebezpečných chemikálií (napríklad dosiahol aj toto https://www.bizjournals.com/portland/blog/sbo/2011/08/nike-to-eliminate-hazardous-chemical.html), teraz v EP sa venuje aj ochrane včiel, kde presadil napríklad zastavenie škodlivej legislatívy od Komisie (https://domov.sme.sk/c/22243562/europoslanec-hojsik-vyzval-na-zakaz-nebezpecnych-pesticidov.html), teraz posledne napríklad presadil aj zastavenie používania olova v recyklovanom pvc. Čiže nie len… Celý komentár »
Je to zaujímavé.Nepoznám pána Hojsíka , ktorý má byť vyštudovaný genetik s 20 ročnou praxou. Kde a kedy vyštudoval vedný odbor Genetika? S pozdravom prof,Jozef Bulla
Je dobré, že Európska Únia sa snaží byť lídrom v boli proti prílišnému používaniu POR, ale i keď som za ten prístup, predsalen ma dráždi a rozčuľuje realita všedného dňa. Tu zakážeme takú účinnú látku tam inú, v mene ochrany zdravia, vôd, včiel a iných organizmov. Neonikotinoidy preč, azoly dajme… Celý komentár »