Zvýšenie potravinovej bezpečnosti môže zamestnať 6700 ľudí
Slovensko nedokáže podľa predsedu Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSaOS) SR Mariana Uhríka nakŕmiť v živočíšnych komoditách z vlastných zdrojov svojich obyvateľov.
“Za posledných 15 rokov sme sa totiž dostali do situácie, kedy dovážame 70 % bravčoviny, približne 50 % hovädziny, 15 až 20 % hydinového mäsa a ako-tak sme sebestační vo vajciach a v mlieku. Je to však len vďaka ich nízkej spotrebe,” uviedol včera na tlačovej besede v Bratislave pri predstavení základných rysov modelu zvyšovania potravinovej bezpečnosti SR Uhrík.
Súčasný negatívny stav sebestačnosti má podľa neho dosah vo viacerých rovinách.
“Denne sme konfrontovaní so stavom, aký jestvuje z hľadiska bezpečnosti potravín, z hľadiska ich kvality a ich cien. Všetky prebytky, ktoré sú na európskych trhoch a u našich blízkych susedov, sa dostávajú k nám – stávame sa doslova potravinárskym smetiskom,” poznamenal Uhrík s tým, že pokles produkcie potravín má dosah nielen na kvalitu potravín, ale aj na ekonomiku a zamestnanosť v SR.
Na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti SR by podľa neho bolo potrebné napríklad zdvojnásobiť na Slovensku súčasné stavy ošípaných, ďalej o približne 30 % zvýšiť súčasné stavy hovädzieho dobytka, o 50 % stavy dojníc, o 16 % až 20 % stavy brojlerových kurčiat.
“Toto všetko by malo dopad aj na ekonomiku, len v tržbách by to predstavovalo cez výrobu kŕmnych zmesí a cez výrobu spomínaných živočíšnych produktov približne 620 miliónov eur. Táto suma by Slovensku pomohla znížiť aj negatívne saldo zahranično-obchodnej bilancie, ktoré sa medziročne zvyšuje,” priblížil.
Zvyšovanie potravinovej bezpečnosti by malo podľa Uhríka významný pozitívny dosah aj na zamestnanosť.
“Vedeli by sme zamestnať približne 6700 ľudí, ktorí žijú prevažne na vidieku a ktorí si objektívne nemôžu nájsť zamestnanie. Keď si uvedomíme, že na jedného nezamestnaného štát ročne pripláca 8000 eur, ktoré by sa mohli presunúť na aktívnu politiku zamestnanosti, tak už toto by bola veľká pomoc, pretože by predstavovala podpornú sumu približne 40 až 50 miliónov eur,” dodal Uhrík.