Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Zníženie DPH na potraviny by eliminovalo cezhraničné nákupy

Konkurencieschopnosť slovenských potravinárov na európskom trhu by posilnilo zníženie DPH, ktorá patrí medzi najvyššieho v celej Európskej únií (EÚ). Povedala v diskusnej relácii na TABLET.TV riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jarmila Halgašová.

„Pre porovnanie, kým u nás je na úrovni 20 %, v Rakúsku je to polovica a v Česku 15 %. My by sme preto privítali zníženie aspoň o 5 %. Takéto opatrenie by sa premietlo do cien výrobkov a zabránilo by cezhraničným nákupom,“ zdôraznila Halgašová.

Takéto opatrenie by kompenzovalo pretrvávajúce nerovnoprávne postavenie slovenských poľnohospodárov a potravinárov na spoločnom trhu únie, kde nemajú možnosť získať rovnaké priame platby ako západoeurópske krajiny. Konkurenčný tlak na nich zvýšilo aj zrušenie kvóty na produkciu mlieka a mliečnych výrobkov v únii k 31. marcu. Halgašová upozornila, že Slovensko dlhodobo nedokázalo naplniť národnú kvótu, ktorá bola napríklad na kvótový rok 2013/2014 stanovená na úrovni 1,116 milióna ton.

„V západnej Európe sa na liberalizáciu trhu s mliekom pripravovali viac ako rok. Očakávame, že napríklad nemeckí producenti mlieka vyprodukujú väčšie objemy mliečnych výrobkov, ktoré následne budú exportovať a môžu zaplaviť náš trh,“ konštatovala Halgašová.

Vyšší export môže vytvoriť tlak na pokles cien predovšetkým mliečnych produktov.

„Slovenskí producenti sú v tomto smere limitovaní, pretože si nemôžu dovoliť byť dlhodobo v strate,“ uviedla Halgašová s tým, že prakticky neexistuje možnosť ako sa brániť zvýšeným importom. „Sme členom EÚ a nemôžeme zakázať dovoz z iného členského štátu únie,“ dodala Halgašová.

Systém mliečnych kvót platný v EÚ sa skončil 31. marca 2015. Prvýkrát bol zavedený v roku 1984 v čase, keď výroba EÚ vysoko prevyšovala dopyt. Zavedenie kvót bolo vtedy jedným z krokov prijatých na prekonanie štrukturálnych prebytkov. Nasledujúce reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ zvýšili trhovú orientáciu sektora a poskytli rôzne ďalšie cielenejšie nástroje na podporu výrobcov v zraniteľných oblastiach, ako sú horské oblasti, kde sú výrobné náklady vyššie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
11 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
krásny 1.máj!
krásny 1.máj!
1. máj 2015 9:30

Práve sa mi vyplavil adrenalín na celý deň! A stačilo k tomu naozaj veľmi málo. Len si prečítať v článku vetu “V západnej Európe sa na liberalizáciu trhu s mliekom pripravovali viac ako rok.” Pýtam sa, Slovensko nie je súčasťou tej istej EÚ ako “západná Európa”? Odpoveď znie: JE! Prečo… Celý komentár »

jm
jm
1. máj 2015 18:01

Podľa môjho názoru boli zle a sú zle nadstavené pravidla podpory. Dnes je ozaj smiešne plakať nad rozliatym mliekom o nepripravenosti slovenských farmárov. Len jeden problém je aj to ,že sme síce akože jedna únia. Ale z extrémnymi rozdielmi v podpore . Ako ďalší problém vnímam ,že veľké dotácie objemovo… Celý komentár »

Anonym
Anonym
1. máj 2015 20:33

OJ rovné podmienky!predstav si že by taký rumun dostal dotácie ako ty?ďalej by bolo fér zrovnať v rámci rovných podmienok aj nájomné a ceny pody o platoch něhovoriac !no a čo potom?taký rumun s koníkom keby dostal deera tak máš za krkom ďalšie polsko !Ja by som nehal tak a… Celý komentár »

Maximilian
Maximilian
3. máj 2015 12:22

Čo v slovenskom poľnohospodárskom žargóne znamená táto veta z príspevku povyše: Navyše si Slovensko ZVIAZALO RUKY a 25% IVESTIČNÝCH prostriedkov si z II. piliera presunulo do prvého – na „medvídkov“.

Mako
Mako
3. máj 2015 13:56

ten 1. máj je ale riadny kvietok tak z brucha som už tu dávno nevidel niekoho take bludy písať. Ty kamarát ty nemáš ani šajnu koľko sa tu na západe preinvestovalo za tie posledne roky a určiťe z takými dotaciami ,ako dostavajú naši hospodári. Myslím okrem tých “Vyvolených”. A z… Celý komentár »

Jana
Jana
3. máj 2015 15:24

Ved ludi srandicky prejdu, ked o par rokov zmiznu akekolvek dotacie. USA zaplavia Europu lacnymi potravinami pre chudobnych a kvalitne potraviny sa stanu pre beznych smrtenikov nedostupne.

Mako
Mako
3. máj 2015 16:39

z tou USA je pravda zasypu nas z lacnymi potravinamy,to sa presne stane ako ked my sme vstupily do unie ….nebudeme boly schopny im konkurovať až vtedy bude naše polnohospodarstvo na kolenach.Ešte sa dnes čudujem ako ľahostajne dnes ľudia predavaju pôdu za par centov ja by som svoju pôdu nikda… Celý komentár »

Jana
Jana
3. máj 2015 16:44

Praveze my- trosku mladsi, co sme isty cas zili v zahranici, si vieme vazit podu aj potraviny, kedze sme za ne platili trochu viac napriek tomu, ze na zapade je nizsia dan na potraviny.
Skor generacie, co zazili komunizmus si stale neuvedomuju hodnotu podu, lebo druzstva.

jm
jm
4. máj 2015 9:27

Odkaz pre bezmenného z 1.5.2015.Ja som myslel že únia znamená spoločenstvo .Neviem ako by sa malo potom vybudovať silné spoločenstvo v ktorom platia spoločné pravidlá . Mám na mysli dotačná podpora. Podľa mňa práve rovnocenný silný poľnohospodár či je to Rumun alebo Poliak a či Nemec to je jedno .Malo… Celý komentár »

krásny 5.máj!
krásny 5.máj!
4. máj 2015 22:51

Mako, keď tak čítam tie tvoje výkriky do tmy, zisťujem, že som písal aj o tebe. Chlape, ale držím ti palce, aby si preinvestované stihol aj zúročiť. Dúfam, že budeš mať kedy.

Mako
Mako
5. máj 2015 12:25

tak aby si vedel tak do toho bordelu ja som ešte nepreinvestoval ani cent a ani sa nechystam! V polnohospodarstve len pracujem a pekne sa prizeram že kde to spejeme.