Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Zdravie zo slovenských lúk na premietacom plátne

Zdravie zo slovenských lúk na premietacom plátne
insert_photopoľnoinfo.sk - Centrum výskumu živočíšnej výroby je pripravené na záverečný ceremoniál festivalu Agrofilm.

Minulý týždeň patrilo Centrum výskumu živočíšnej výroby v Lužiankach už 26. ročníku festivalu Agrofilm. Prehliadky sa zúčastnilo 127 filmov z 21 štátov. Hlavná cena soška Magna Mater nakoniec zostala na Slovensku. Získal ju dokumentárny film s názvom Znovuzrodenie lesa. Film o horských kalamitách nakrúcaný v štyroch európskych štátoch, v ktorom sa divák napríklad dozvie i to, čo zapríčinilo kalamitu v Tatrách i na Šumave, čo sa udialo v Tatrách od veternej smršte a prečo niektoré stromy prežili.

Oceneným filmom zo slovenskej produkcie bol aj dokument Zdravie zo slovenských pasienkov. Film financovala spoločnosť Nika, s. r. o., ktorá vyrába a distribuuje mliečne výrobky a ktorej konateľ Ján Keresteš, má na svojom konte už niekoľko kníh zaoberajúcich sa históriou mliekarstva, syrárstva, ale i ovčiarstva na Slovensku. A práve ovčiarstvo je aj hlavnou témou filmu.

„Je potrebné zachovať tradíciu chovu oviec ako takú a poukázať na to, aké možnosti rozvoja má. Nesmieme ale zabúdať ani na tých ľudí, ktorí túto históriu tvorili,“ povedal Ján Keresteš.

O tých, ktorí mali k chovu oviec vždy blízko, sa v relácii Farmárova nedeľa rozhovoril aj režisér, kameraman a strihač filmu – Milan Kosec.

„Keďže som chlapec z dediny – z Poník pri Banskej Bystrici, mal som možnosť vidieť ovce a život na salaši. Bačovia mi ohromne veľa dali. Vedeli krásne rozprávať a hrať na ľudové nástroje,“ zaspomínal si Milan Kosec.

Ten poľnohospodársku tému spracoval prvýkrát, ale ako hovorí, pri človeku s jeho priezviskom je to priam povinnosť.

„Všetky filmy majú jedného menovateľa. Musia byť dobre premyslené a keď sú, viem, že chcem ísť do tej výroby,“ uviedol.

Každý divák, ktorý si môže pozrieť film na pofestivalových premietaniach, sa dozvie okrem samotného ovčiarstva aj o význame mlieka na ľudský organizmus.

Autor článku: Juraj Huba - spracované podľa relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Centrum výskumu živočíšnej výroby je pripravené na záverečný ceremoniál festivalu Agrofilm.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments