Zber sa komplikuje! Zložité je aj zakladanie novej úrody
Neutíchajúci dážď aj jeho intenzita spôsobujú problémy roľníkom naprieč celým Slovenskom. Na mnohých miestach sa na poliach tvoria mláky alebo dokonca obrovské jazerá. Namiesto pracujúcich poľnohospodárov tak vidíme najmä kačice či iné vodné vtáctvo. Jesenné práce na väčšine Slovenska úplne ustali.
Premoknutá pôda spôsobuje problémy
„My sme naposledy pracovali pred týždňom v nedeľu a je jasné, že do budúceho utorka sa do polí nedostaneme. Zatiaľ máme zobratú asi tretinu kukurice, teda asi 1000 hektárov úrody,“ vyjadril sa Zoltán Černák z Poľno SME Palárikovo.
Podobná situácia je aj na zvyšku územia.
„V okrese Galanta boli po výdatných dažďoch na prelome septembra a októbra prerušené všetky činnosti až do piatku (9. októbra 2020), keď v niektorých lokalitách mohli obmedzene pokračovať zberové práce, ako i sejba ozimného jačmeňa a pšenice. Obmedzenie zberových prác vyplýva z premoknutej pôdy, ktorá veľmi pomaly umožňuje pokračovanie v prácach,“ uvádza Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
V niektorých regiónoch sa od začiatku októbra roľníci dostali na polia len sporadicky.
„V oblasti Michaloviec (okresy Michalovce a Sobrance) veľmi nepriaznivé počasie trvá od začiatku októbra. Iba pár dní bolo bez dažďa a tie poľnohospodári využili na sejbu pšenice, zber sóje ale i postreky ozimín. Práce v teréne sú veľmi problematické. Množstvo zrážok je oproti priemeru minulých rokov podstatne vyššie a v porovnaní s minulým rokom sú poľné i zberové práce v sklze. Pokiaľ sa charakter počasia nezmení, práce nebudú pokračovať až do času, kedy dôjde k preschnutiu terénu i zberových plodín,“ uvádza SPPK.
Pozdržané práce na poliach robia vrásky na čelách aj niektorým spracovateľom.
„Tento týždeň sme predali kukuricu pre spracovateľov v Čani. Vraj nevedia zohnať kukuricu na celom východnom Slovensku, a dokonca ani vo východnom Maďarsku. Preto si ju prídu zobrať k nám, do Palárikova, čo je asi 350 kilometrov,“ potvrdil Zoltán Černák z Poľno SME Palárikovo.
V prípade škôd môžu poľnohospodári požiadať o pomoc
Okrem problémov so zberom takmer zastali aj jesenné práce v oblasti sejby či postrekov. Agrotechnický termín na sejbu pšeníc sa skončí o necelé dva týždne.
„U nás máme zasiatych asi 30-40 percent. Otázka je, kedy zasejeme ten zvyšok,“ dodal Z. Černák.
Na riziko nedokončenia zberu jesenných plodín aj nedodržania agrotechnických termínov upozorňujú poľnohospodári z celého Slovenska.
V prípade vzniknutých škôd v dôsledku počasia môžu poľnohospodári žiadať rezort o pomoc. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka má pre takéto situácie vypracovanú pre podnikateľov schému. Pomoc môže dostať podnik v poľnohospodárskej prvovýrobe, ak vplyvom nepriaznivého počasia príde k zničeniu 30 percent jeho priemernej ročnej produkcie. Pomoc je možné vyplatiť do 4 rokov.
No minister povedal ze sedime zo zalozenymi rukami tak co chceme aby sme mali posiate plochy aj pozbierane takto to nepojde kolegovia este okrem polnohospodarov nikto nevie ze to je fabrika pod holym nebom a hlavne ked este mame cas aj strajkovat. Tí ktory to nechapu tak je to ironicky… Celý komentár »