Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Zavádzanie mliečnych automatov spomalí rozpor v legislatíve

Zavádzanie mliečnych automatov spomalí rozpor v legislatíve
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Automat v Bánovciach nad Bebravou, kde sa denne predá aj viac ako 1000 litrov mlieka.

Zavádzanie mliečnych automatov v mestách a obciach je v rozpore s legislatívnymi podmienkami, odsúhlasenými Európskou komisiou, tvrdí minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan. Bývalý rezortný minister Stanislav Becík v auguste tohto roka avizoval, že ministerstvo vyčlenilo zhruba 664.000 eur (20 miliónov Sk) pre záujemcov o kúpu mliečnych automatov.

“Od 15. septembra pôjdu výzvy, producent mlieka, ktorý má záujem kúpiť mliečny automat a nainštalovať ho, môže získať dotáciu maximálne do výšky 7000 eur (210.882 Sk),” uviedol vtedy Becík.

Pôdohospodárska platobná agentúra 7. septembra oznámila príjemcom podpory z Programu rozvoja vidieka SR 2007 – 2013, že na základe požiadavky ministerstva pôdohospodárstva z dôvodu prebiehajúcich rokovaní s Európskou komisiou pozastavuje príjem žiadostí o nenávratný finančný príspevok pre opatrenie 1.1 Modernizácia fariem – Priamy predaj.

foto archív poľnoinfo.sk – Automat inštalovaný v Dvoroch nad Žitavou.

Súčasný minister Chovan považuje za korektné voči farmárom, ak sa najskôr vyriešia legislatívne podmienky s Európskou komisiou.

“Sústavne bojujeme s Európskou úniou, ktorá vychádza zo štruktúry fariem v západnej Európe a nechce nám povoliť umiestnenie mliečnych automatov mimo farmy,” konštatoval.

Zavádzanie mliečnych automatov je pritom podľa jeho názoru dobrá myšlienka, automaty bez problémov fungujú tam, kde ich už farmári či poľnohospodárske podniky osadili. Ministerstvo vyčlenilo na dotácie na kúpu automatov 664.000 eur (20 miliónov Sk).

“Treba sa však reálne pozerať na to, aká finančná investičná náročnosť automatov je možná, musíme sa porozprávať, kde bude stroj umiestnený a zároveň treba dobre informovať farmárov, aby si objektívne zvážili investíciu do automatov. Pretože napriek tomu, že pri rozumnej investícii aj táto investícia je samozaplatiteľná, v súčasnej katastrofálnej finančnej situácii by každá koruna pomohla a umožnila by poľnohospodárom výrazne zrýchliť finančné toky, finančné príjmy. Budeme v tom pokračovať, ale pôjdeme postupne, nebudeme predbiehať, urobíme najprv legislatívu a povieme farmárom jasné podmienky, koľko máme peňazí a za akých podmienok ich dáme,” konštatoval Chovan.

Foto archív poľnoinfo.sk – Prvý automat na Slovensku bol v Šuňave na Liptove.

Podľa jeho slov firmy, ktoré vyrábajú a dodávajú mliečne automaty farmárov obiehajú, ponúkajú a presviedčajú.

“Bol by som však trochu opatrnejší, najmä na mieste farmárov, ktorí majú finančné zdroje obmedzené. Aby si neuváženou investíciou nespôsobili problém. U tých farmárov, kde je predpoklad, že tržby im umožnia rýchlu návratnosť investícií alebo kde je reálny predpoklad dohodnúť sa s dodávateľom, že im automaty dodajú nejakým systémom splátok, tam by som to odporučil,” zhodnotil efektivitu minister.

Autor článku: TASR - krátené
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Automat v Bánovciach nad Bebravou, kde sa denne predá aj viac ako 1000 litrov mlieka.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Soňa  Žilinská
Soňa Žilinská
8. november 2009 11:26

Ako sa verejnosť dozvie, kde sú umiestnené mliečne automaty, osobne by som takýto automat využívala, ale neviem kde v okolí Žiliny sa nachádza