Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Názory a komentáre Z domova

Záujmy roľníkov minister neobhajoval. Nedostavil sa na tripartitu k plánu obnovy

Záujmy roľníkov minister neobhajoval. Nedostavil sa na tripartitu k plánu obnovy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Keď v septembri 2020 minister Ján Mičovský oznámil, že z Plánu obnovy bude žiadať 2,4 miliardy eur, mnohí krútili nad jeho naivitou hlavou. O desať dní neskôr (a 1,4 miliardy menej) rétor Mičovský vyhlásil, že ak jeho požiadavky zapracované nebudú, nemohol by sedieť na pozícii ministra. O pol roka (a 2,4 miliardy menej) sa toto tvrdenie naplnilo oveľa drsnejšie, ako si vedel Mičovský predstaviť.

Pôžička s názvom Plán obnovy a odolnosti SR po neschopnosti rezortného ministra obchádza výrobu potravín a komodít na ich produkciu, ďalekým oblúkom. Napriek tomu, že práve agrolesnícky sektor má zodpovednosť za 88 percent plochy územia krajiny. Napriek tomu, že poľnohospodárstvo je kľúčové pre udržanie ľudí na vidieku. Napriek tomu, že potravinová sebestačnosť zaznieva z úst predstaviteľov aktuálnej vládnej koalície aspoň tak často, ako tých predchádzajúcich.

Neschopný vyjednávač i manažér očakávaní

Minister napriek tomu, že je nominantom najväčšej a najsilnejšej koaličnej strany OĽaNO, nebol schopný so svojim straníckym kolegom na stoličke ministra financií vyjednať doslova nič. Ba čo viac, jeho neschopnosť (a politická mušia váha) spôsobili, že financmajster, dnes premiér, škrtol aj smiešnych 60 miliónov eur na pozemkové úpravy. Tie mimochodom v prvom rade šetrili financie štátu a umožňovali mu lepšie narábať s eurofondami. Šesťmiliardová pôžička tak znamená ďalšie roztvorenie nožníc konkurencieschopnosti slovenských agropotravinárov oproti ich kolegom v EÚ.

Neschopnosť Jána Mičovského nielen vyjednávať, ale aj pracovať s manažmentom očakávaní agropotravinárskej verejnosti je doslova tristná. V septembri prišiel s 2,4 miliardovou podporou. O pár dní neskôr už hovoril len o jednej miliarde. Potom rezort komunikoval „aspoň“ niekoľko stoviek miliónov. No a začiatkom roka už ministerstvo financií vyškrtlo aj 60 miliónov na pozemkové úpravy a agropotravinársky sektor zostal s veľkou nulou.

Keď zavádzať, tak len verejne

Keď odborná verejnosť upozornila na vývoj situácie, ministerstvo vždy prišlo s rýchlou iniciatívou, ktorá mala preukazovať činnosť, nie nečinnosť. Keď sa poľnoinfo.sk pýtalo, koľko rokovaní minister so svojim náprotivkom z rezortu financií absolvoval, dostalo vyhýbavú odpoveď, že rokovania prebiehajú. A následne sa odfotili obaja ministri na Facebook agrorezortu. A Ján Mičovský zasa u Hegera nevybavil nič.

Prácu svojich úradníkov pritom minister komentoval pre poľnoinfo.sk slovami: „Ďakujem za profesionálne materiály, ktoré sú výsledkom ich kvalitnej práce a – rád to poviem – aj nadšenia, ktoré do splnenia tejto mimoriadne dôležitej úlohy vložili.”

Pochopenie slova kvalita zo strany J. Mičovského sa tak určite odlišuje od väčšiny manažérov v krajine.

Keď sme pristihli ministerstvo, že vyjednávania stroskotávajú, zaslalo do médií upravený dokument so zaznamenávaním zmien, kde boli vyznačené pripomienky, ktoré posielajú na MF SR. MPRV celý čas zavádzalo, že Plán obnovy ešte nie je finálny a že agropotravinárstvo do neho zapracované budú. Pravdu vidieť dnes priamo na stránke Hospodárskej a sociálnej rady SR.

Gratulujeme! Práve ste získali pôžičku 1 100 eur

Plán obnovy a odolnosti nie je dar. Je to obrovská pôžička, v prepočte na každého občana Slovenska v sume približne 1100 eur. A každá pôžička sa samozrejme musí splatiť. V rokoch splácania však nebudú Slováci jesť kvalitnejšie, zdravšie a ani potraviny s menšou ekologickou stopou. Naopak, dovoz potravín vzrastie ešte viac, pretože poľnohospodári a potravinári v ostatných krajinách EÚ z plánov obnovy financie získajú.

Tak napríklad Rumunsko, ktoré je hlavným konkurentom v jahňacine, témou tak obľúbenou slovenským agrošéfom, získa štyri miliardy eur. Kolegov v Českej republike, najväčšieho dovozcu potravín na Slovensko, vláda podporí viac ako pol miliardou eur. Tradičná bašta kvalitných potravín Francúzsko, a známy to dovozca ovčieho mlieka pre slovenskú bryndzu, pridelí poľnohospodárom 1,2 miliardy eur.

Rokovanie k plánu obnovy bez ministra

Zavŕšením politickej neschopnosti Jána Mičovského bolo pondelkové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR, čiže tripartity, k plánu obnovy. Uskutočnilo sa doslova pár dní predtým, ako plán obnovy Slovensko zašle do Bruselu. Termín na jeho odovzdanie je totiž koniec apríla 2021.

Rokovania sa zúčastnili nielen zamestnávatelia, zástupcovia zamestnancov, ale aj ministri. Nechýbali predseda vlády Eduard Heger, minister financií Igor Matovič, či ďalší vlci, ktorí si z plánu obnovy odtrhnú pre svoje rezorty stovky miliónov eur. Za investície Remišová, životné prostredie Budaj, zdravotníctvo Legvarský, školstvo Gröhling, hospodárstvo Sulík alebo ministerstvo práce Krajniak.

Ján Mičovský zostal radšej sedieť na Dobrovičovej ulici, v sídle ministerstva pôdohospodárstva. So štátnym tajomníkom Andrejom Gajdošom sa zúčastnil online rokovania Rady ministrov poľnohospodárstva. Pripomíname, že keď sa Rada ministrov konala na konci februára 2021, za MPRV sa jej zúčastnil len Andrej Gajdoš. Minister prítomný nebol. Na včerajšej rade ministrov sa podľa tlačovej správy agroministerstva diskutovalo o označovaní spôsobu chovu na produktoch obsahujúcich vajcia, reformnom balíku Spoločnej poľnohospodárskej politiky a problémoch v jednotlivých sektoroch v súvislosti s pandémiou.

Minister mal včera jednu z posledných možností vyjadriť svoj postoj, pred kolegami vo vláde, k faktu, že poľnohospodárstvo a potravinárstvo sú v pláne obnovy ignorované.

Ako povedal Ján Mičovský v októbri, ak priority rezortu nebudú zapracované do Plánu obnovy „nemohol by som sedieť na pozícii ministra“. Minister, ktorý nebráni záujmy svojho sektora – poľnohospodárov a potravinárov, ich ministrom jednoducho byť nemôže.

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021

Podporte tvorbu kvalitného obsahu na Poľnoinfo.sk v roku 2021. Aj platba od našich čitateľov nám pomôže v rozšírení poskytovania pôvodných informácií a otváraní aktuálnych tém. Navyše, získate aktuálny newsletter na rok 2021 s výberom najzaujímavejších článkov, ktorý je určený exkluzívne iba pre podporovateľov portálu poľnoinfo.sk.

Podporte Poľnoinfo.sk hneď teraz jednoduchou jednorazovou platbou kartou

Daňový doklad vám zašleme poštou okamžite po administrácii platby. Exkluzívny newsletter vám budeme zasielať na mail, ktorý ste uviedli v platobných údajoch.

Detaily platby
 
 
 
 
 
Celkom  

 

Powered by Stripe Stripe PCI Stripe PSD2 EÚ Stripe AICPA SOC Stripe E-Money EÚ

Platba kartou je zabezpečená službou Stripe, ktorá používa to najmodernejšie zabezpečenie a spĺňa všetky náležitosti finančnej inštitúcie fungujúcej v Európskej únii: vlastní EÚ licenciu E-Money License, má certifikát PCI DSS Level 1 a spĺňa požiadavky PSD2 and Strong Customer Authentication (SCA), SSAE18/SOC 1 typ 1 a typ 2, a SSAE18/SOC 2 typ 1 a typ 2.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Artim
Jozef Artim
27. apríl 2021 13:41

Dobrý deň, je potrebné dodať, že na včerajšej Hospodárskej a sociálnej rade (tripartite) oprávnenú požiadavku zaradenie sektora do Plánu obnovy a odolnosti obhajoval jediný zástupca agropotravinárov predseda SPPK Emil Macho, ktorý je zároveň viceprezidentom AZZZ. Plán obnovy a odolnosti vznikol ako odpoveď na príchod pandémie v minulom roku. Slovensko je… Celý komentár »