Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Zaujímavá z hľadiska úrody repky sa stáva Austrália

Zaujímavá z hľadiska úrody repky sa stáva Austrália
insert_photo

Cena repky na burze Euronext v Paríži v mesiaci júl naďalej posilňovala. Od začiatku mesiaca vzrástla o skoro 15 eur, čo je viac ako 3 percentá. Naopak burza BÉT v Budapešti poklesla v priebehu mesiaca júl o skoro 3,5 percenta.

Svet: Menšie očakávanie produkcie
Globálna produkcia repky bola korigovaná smerom nadol. Skladové zásoby preto budú aj naďalej klesať a je možné, že dosiahnu úroveň roku 2007/2008 (viď tabuľka). USDA vo svojej poslednej správe upravila produkciu repky pre rok 2011/2012 smerom nadol o 1 percento.

Podobne aj Oil World upravil svoju novú globálnu prognózu smerom nadol. Menšia produkcia o 0,5% – 59,1 mil. ton je najnižšia za posledné 3 roky.

EÚ: menšie stavy zásob v skladoch – rastúci import
Prognózy produkcie hovoria, že úrody budú o 5 až 10 percent nižšie, ako v minulom roku. Oil World upravil predpokladanú produkciu smerom nadol o 8,3 percenta na 18,9 mil. ton.
Coceral upravil produkciu repky pre EÚ-27 pre rok 2011 na 18,46 mil. ton. V minulom roku dosiahli úrody repky v EÚ viac ako 20,5 mil. ton.

Kanada: predpoveď vyššej produkcie repky
V Kanade sa plochy osiatia repky rozšírili. Na základe zlých poveternostných podmienok sa ale nepredpokladá vysoká úroda z hektára. Kanadské ministerstvo predpovedá úrodu repky o približne 13 % vyššiu, ako minulý rok. Produkcia by mala dosiahnuť 13,4 mil. ton. Kanada je najväčším exportérom tejto olejniny a očakáva sa, že mimo územia Kanady sa vyvezie 7,1 mil. ton repky, čo je menej, ako minulý rok.

Ukrajina: slabé výnosy
Ministerstvo poľnohospodárstva v Kyjeve tento rok očakáva priemernú úrodu 1,3 t/ha, čo je menej ako minulý rok. Napriek väčšej ploche vysiatia sa predpokladá nižšia celková produkcia.

Austrália: Očakáva sa najvyššia úroda za posledných 15 rokov.

Austrália ako jediná krajina má k repke veľmi pozitívne prognózy. Dobré sa vyvíjajúce poveternostné podmienky, ako aj vyššia plocha vysiatia o 21 percent spôsobia, že úroda na tomto kontinente by mala dosiahnuť 2,6 mil. ton. Pokiaľ sa potvrdia tieto čísla, mohla by sa tento rok práve Austrália stať veľmi dôležitou exportnou krajinou. Žatva repky sa tu začína najskôr v novembri, dovtedy by mal byť trh s touto komoditou pokrytý.

Prognóza a vyhliadky vývoja ceny repky:
Bilancia pokrytia repkou na globálnej, európskej a regionálnej úrovni zostáva stále slabá. Pokiaľ sa potvrdia vyhliadky produkcie, tak stav zásob pravdepodobne ešte poklesne. S najväčšou pravdepodobnosťou budú mať ceny rastúcu tendenciu vzhľadom na vývoj na trhu s ropou.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments