Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Základom je vzdelaný človek, ktorého vieme zamestnať v podnikoch

Pre rozvoj poľnohospodárstva a zvýšenie zamestnanosti v regióne stredného Slovenska je potrebné aj využívanie nových technológií a technologických postupov, do ktorých sa investovalo. Vyplýva to zo slov predsedu Krajskej rady regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr Banskobystrického kraja Juraja Petruša po utorkovej (26.2.) porade predsedov, podpredsedov a riaditeľov regionálnych komôr Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v Banskej Bystrici.

“Gro musí byť vzdelaný človek, ktorého vieme zamestnať v poľnohospodárskych podnikoch,” vysvetlil.

Podľa Petruša si treba uvedomiť, že sa investovalo do nových strojov a technológií, ktoré sú riadené počítačom.

“Takže zamestnanosť áno, ale zvýšením výroby a zamestnaním kvalifikovaných pracovníkov.”

Petruš tiež pripomenul, že Banskobystrický kraj je definovaný podmienkami, v ktorých farmári podnikajú. Tento región nemá vo svojich podmienkach toľko ornej pôdy ako ostatné lokality.

“Sme odkázaní na pestovanie alebo podnikanie na trvalých trávnych porastoch. Čiže sem jednoducho patrí živočíšna výroba,” uviedol Petruš.

Podľa jeho slov všetko to, čo sa dopestuje na časti ornej pôdy, spotrebujú v živočíšnej výrobe. “A tým prakticky prichádzame o tržby.”

Tie sú v tomto období vyššie práve za komodity rastlinnej výroby. Na strednom Slovensku je tiež veľmi veľa chránených krajinných oblastí, prírodných kúpeľných zdrojov a poľnohospodári musia pri podnikaní dávať na to pozor.

Petruš pokračoval, že produkčnými okresmi sú Rimavská Sobota, Lučenec, Veľký Krtíš, v ktorých kvôli zavedeniu platieb na plochu dochádza k likvidácii stavov živočíšnej výroby, čím automaticky padajú aj podniky, ktoré boli odkázané na spracovanie týchto komodít. V kraji však tiež zanikajú mlyny, konzervárne či mliekarne.

“Odchádzajú hlavne zamestnanci,” pokračoval Petruš.

Podľa slov Petruša je fakt, že v tomto regióne sa dá zamestnať na juhu v špeciálnej rastlinnej výrobe – vinohradoch, sadoch a v ďalších častiach zas v živočíšnej výrobe pri chove dobytka, oviec.

“To sú práve odbory, kde sa dá utvoriť zamestnanosť na vidieku. Ak tieto zlikvidujeme, mám vážne obavy, že ostane iba mulčovanie ako jediný zdroj príjmov, a tým sa zamestnanosť jednoznačne nezvýši,” dodal Petruš.

Ako podotkol, na porade sa spomínalo aj to, že snahou samosprávy v poľnohospodárstve musí byť v prvom rade podpora tých, čo vyrábajú, zamestnávajú a vytvárajú hodnoty pre štát.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
farmer z dvora
farmer z dvora
28. február 2013 18:12

Aj ja mám záujem zamestnať mladého absolventa tak idem na úrad práce viem o projekte na podporu mladych do 29 rokov tak požiadam o tkz. pomoc a prvé čo sa ma opýtali akú mám činnosť ja som povedal polnoh.činnost. Tak my povedali že dovidenia pre polnohospodárov sa tento program nevztahuje… Celý komentár »

realista
realista
1. marec 2013 22:33

doplnenie nadpisu

… a vieme ho aj z a p l a t i ť ???

zahraničie
zahraničie
2. marec 2013 8:03

Ja som teraz v susednom Rakúsku. Žiaľ, ako podnikateľka v živočíšnej výrobe na strednom Slovensku, si musím ísť zarábať opatrovaním starých ľudí do Rakúska. O to by nešlo, však to sú inakšie zarobené peniaze a ide pomaly sezóna, takže na naftu sa zíde každá koruna, ale som očarená, užasnutá a… Celý komentár »

agrárnik z HN
agrárnik z HN
3. marec 2013 13:37

Žial musíme priznať, že poľnohospodárstvo tak nebolo likvidované ani včasoch monarchie, prvej svetovej resp. druhej svetovej vojny ako je dnes. Po februári 1948 agrárny sektor postavil si smelé plány na vzdelaných poľnohospodároch. Trvalo to takmer desaťročia pokiaľ sa schudobného agrárneho Slovenska vďaka poľnohospodárskym odborníkom prepracovalo Slovensko na špicu európskeho poľnohospodárstva.… Celý komentár »