Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Začína významná reforma kubánskeho poľnohospodárstva

Začína významná reforma kubánskeho poľnohospodárstva

Kubánske úrady oznámili, že poľnohospodári budú mať odteraz možnosť predávať mäso súkromníkom alebo si ho ponechať pre vlastnú spotrebu, za čo im predtým hrozilo až desať rokov väzenia. Najskôr však musia splniť stanovenú kvótu na mäso dodané štátu. Nové opatrenie má spolu s ďalšími podporiť výrobu v situácii, keď je Kuba zasiahnutá potravinovou krízou, napísala agentúra AFP.

Podľa novej úpravy môže poľnohospodár, po dodaní predpísaného množstva vláde, „poraziť zviera pre svoju vlastnú spotrebu alebo ho predať,“ oznámil novovymenovaný minister poľnohospodárstva Ydael Pérez Brito počas debaty vysielanej kubánskou televíziou.

Brito, ktorý sa ešte len 8. apríla 2021 ujal úradu ministra, opatrenia označil za „nevídané“. Tiež stanica RFI napísala, že ide o veľkú zmenu, pretože kubánske poľnohospodárstvo bolo doteraz centrálne plánované a riadené z Havany.

Nové opatrenia majú predovšetkým rozviazať ruky producentom mäsa a mlieka.

„Schválili sme 63 opatrení na posilnenie produkcie potravín,“ napísal kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel na Twitteri po tom, čo o zmenách rokoval s viac ako tisíckou farmárov, vedcov a ďalších odborníkov.

Roľníci, ktorí budú chcieť nových možností využiť, budú musieť najskôr zvýšiť početné stavy svojich stád, aby Kuba neprišla o dobytok, ktorý má teraz k dispozícii.

Karibská krajina zažíva akútnu hospodársku krízu, vyvolanú sprísnením ekonomického embarga USA, pandémiou Covidu-19 a poklesom turizmu. Kubánske potravinárske odvetvie tvrdo zasiahla nízka produkcia rastlinnej i živočíšnej výroby, čo súvisí so zložitým dovozom hnojív, pesticídov a poľnohospodárskych strojov. Kuba dováža 80 percent potravín.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Na snímke Raul Valdes Villasusa fajčí cigaru počas zberu tabakových listov na svojej farme vo Viňalese v kubánskej provincii Pinar de Río.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1551 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments