Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Začal sa 9. ročník súťaže pre základné školy Hovorme o jedle

Začal sa 9. ročník súťaže pre základné školy Hovorme o jedle
insert_photoTASR

Začal sa 9. ročník súťaže pre základné školy (ZŠ) Hovorme o jedle. Už deviatykrát v týždni Hovorme o jedle, ktorý sa koná od 11. do 15. októbra, motivuje súťažnou formou žiakov a učiteľov ZŠ, aby sa zamysleli nad významom a úlohou potravín v ľudskom živote.

V školách sa bude hovoriť o pôvode potravín, recyklácii obalov z potravín, separácii potravinového odpadu a jeho ďalšom využití, o znižovaní potravinového odpadu a aj o jednotlivých potravinových komoditách a ich význame pre zdravé fungovanie ľudského tela. Týždeň Hovorme o jedle sa každoročne koná pri príležitosti Svetového dňa potravín, ktorý pripadá na 16. október.

V rámci súťažno-vzdelávacej aktivity Hovorme o jedle je vyhlásených 10 denných tém. Päť vyhlásených denných tém sa venuje potravinám v jednotlivých stupňoch potravinovej pyramídy.

Ďalšie denné témy sa zameriavajú na základné vedomosti a zručnosti žiakov v oblasti pôvodu potravín, ochrany životného prostredia, znižovania plytvania potravinami a zdravého životného štýlu. Školy súťažia nielen o finančné ceny viazané na nákup pomôcok využiteľných pri vzdelávaní o potravinách a výžive, ale aj o výsadbu ovocných stromov, založenie záhradných drevených kompostérov v areáli školy a o ovocno-zeleninové koše.

423 základných škôl

Literárna súťaž má tento rok názov “Najzdravšie ovocie a zelenina rastie za rohom”. Súčasťou 9. ročníka týždňa Hovorme o jedle je aj výtvarná súťaž “Chutné maľovanie” a súťaž pre mladých fotografov s názvom “Očami gurmána”. Špecialitou tohto ročníka je žrebovacia súťaž pre školské jedálne.

Len v aktuálnom ročníku Hovorme o jedle sa o potravinách budú učiť žiaci zo 423 ZŠ. Z tohto počtu sa do aktivity Hovorme o jedle zapojilo 261 škôl, do výtvarnej súťaže “Chutné maľovanie” 365 škôl a do literárnej súťaže “Najlepšie ovocie a zelenina rastie za rohom” 174 základných škôl. Žiaci zo 133 ZŠ budú fotiť, čím sa zapoja do fotografickej súťaže “Očami gurmána”. Súťažiť vo varení bude aj 87 školských jedální.

Záštitu nad projektom prevzalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt finančne podporili MPRV SR a Mliečny fond, ktorý vytvorili Slovenský mliekarenský zväz a Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1553 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments