Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Zaujímavosti Zo sveta

Za päťdesiat rokov poklesla populácia živočíchov na svete o 68 percent!

Populácie rýb, vtákov, obojživelníkov, plazov a cicavcov na svete poklesli v priemere o 68 percent od roku 1970. Konštatuje to Správa o stave planéty 2020, ktorú zverejnila organizácia Svetový fond na ochranu prírody (WWF Slovensko).

Správa využila údaje o 4392 druhov živočíchov a 20.811 monitorovaných populácií z rôznych častí sveta. Najväčší úbytok zaznamenali v Latinskej Amerike a Karibiku, 84 percent, a v Afrike 65 percent. Z pohľadu ekosystémov klesla populácia sladkovodných živočíchov o 84 percent.

Strata biodiverzity je podľa riaditeľky WWF Slovensko Miroslavy Plassmann problémom globálnej bezpečnosti, ekonomiky, etický a morálny problém.

„Naša prosperita je ohraničená prosperitou planéty. A Slovensko nemôže stáť bokom pri snahe zastaviť alarmujúci úbytok biodiverzity,“ podotkla.

Plassmann tvrdí, že pre efektívnu ochranu prírody musí Slovensko zaviesť bezzásahový režim na polovici rozlohy národných parkov, v rezerváciách aj pralesoch. Zamerať by sa malo aj na opatrenia zlepšenia stavu vôd, spôsob výroby a spotreby potravín a tovarov.

Pokračujúce ničenie prírody má katastrofické dosahy aj na ľudské zdravie.

„Planéta vysiela červené varovné signály a upozorňuje na zlyhávanie základných systémov. Od rýb v oceánoch a riekach až po včely, ktoré zohrávajú rozhodujúcu úlohu v poľnohospodárstve, má ničenie prírody priamy vplyv na výživu, potravinovú bezpečnosť, životy a zdravie miliárd ľudí,“ vysvetľuje riaditeľ WWF International Marco Lambertini.

Správa o stave planéty vychádza pred 75. zasadnutím Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov. Svetoví lídri by na ňom mali hodnotiť pokrok dosiahnutý v oblasti cieľov trvalo udržateľného rozvoja, Parížskej dohody a dohovoru o biologickej diverzite, pripomína organizácia. Zároveň lídrov vyzýva, aby bezodkladne konali a zastavili „alarmujúci trend, kým je to ešte možné“.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/AP

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1569 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. G.S.
    14. septembra 2020

    Tak aj na Slovensku bol dramatický pokles. Stavov hospodárskych zvierat. Takže v Afrike a Južnej Amerike si vypália a vyvraždia všetko čo sa hýbe a zachráni to Slovensko s neúmerne veľkou rozlohou národných parkov z celého územia, aby nejaké fanatické zeleno červené bytosti mali dôvod na hystériu. Choďte teda kázať skôr tam, kde dochádza k tým obrovským úbytkom. Už používate podobnú klamlivú taktiku aj pri hmyze. V USA a Nemecku s ich vysokou spotrebou pesticídov(v tom aj insekticídov) urobia „štúdiu“ na počet hmyzu a s tými alarmujúcimi číslami to hneď zovšeobecnia na celý svet. No a potom je výsledkom paušálne „boľševické“ plošné znižovanie spotreby pesticídov aj v krajinách kde spotreba bola aj doposiaľ nízka. Juj ale akí sme skvelí a zelení s červeným jadrom. Aby vás… . Kedy už konečne poklesnú počty zelených škodcov a parazitov.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.