Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z domova

Vyzval užívateľov náhradných pozemkov na uplatnenie nároku

Vyzval užívateľov náhradných pozemkov na uplatnenie nároku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pre užívateľov náhradných pozemkov je dôležitý dátum 28. február 2018. Zdôraznil to v stredu na brífingu poslanec hnutia OĽaNO Martin Fecko, pričom vyzval všetkých, ktorých sa to týka, aby si nezabudli do tohto dátumu podať žiadosť na pozemkovom odbore, inak im bude právo odňaté.

Termín sa podľa Fecka týka tých užívateľov náhradných pozemkov, ktorým boli pozemky vyčlenené od roku 1991 – 2008 cez pozemkový úrad.

“Každý, kto dostal takýto náhradný pozemok, je žijúci, je pôvodný a chce naďalej užívať tento pozemok, musí si do 28. februára 2018 uplatniť svoj nárok na pozemkovom odbore príslušného okresného úradu. Ak to neurobíte, žiaľ, užívacie právo vám bude k tomuto náhradnému pozemku odňaté a nebudete ho môcť ďalej užívať.”

Pri uplatňovaní tohto nároku na pozemkovom odbore musia mať občania aj doklad o tom, že im bol náhradný pozemok vymeraný. Tento dokument by mal mať podľa Fecka v archíve aj správny orgán, teda pozemkový a lesný odbor okresného úradu, obecný úrad a v niektorých okresoch aj kataster.

Poslanec hnutia OĽaNO víta túto iniciatívu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktorej cieľom by podľa jeho slov malo byť objasnenie toho, kto využíva pôdu na Slovensku. Fecko uviedol, že tento problém sa týka približne 100.000 ľudí na Slovensku a 318.000 pozemkov, ktoré boli takýmto spôsobom vymerané.

Upozornil tiež na to, že podľa zákona o pozemkových úpravách bude potrebné do 31. októbra 2019 usporiadať svoj vzťah s vlastníkom.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jm
jm
15. február 2018 13:13

Už som si prečítal niekoľko článkov k danej téme. Vždy sa spomína potreba žijúcich vlastníkov si uplatniť svoj nárok na pozemkovom odbore príslušného okresného úradu. Čo ak zmluva je uzatvorená s nástupcami pôvodného vlastníka. Hlavne ma zaujíma kam sa budem musieť z tohoto pozemku vrátiť. Nakoľko mám uzatvorenú stále platnú… Celý komentár »

G.S.
G.S.
15. február 2018 20:17

jm vtip je v tom, že na náhradný pozemok je rozhodnutie platné len pre toho komu bol vydaný, nedal pôdu do nájmu inému a ten, kto mu pozemok vydal nešiel medzitým do konkurzu. Takže aj keď žije pôvodný vlastník a družstvo, ktoré mu pozemok vydávalo išlo do konkurzu, tak rozhodnutie… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
16. február 2018 9:04

V súčasnej dobe nájomný vzťah na poľnohospodárskych alebo lesných pozemkoch upravuje zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o nájme“) s účinnosťou od 1.januára 2004. Nájomný vzťah poľa zákona o nájme medzi vlastníkom – prenajímateľom a… Celý komentár »