Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Článok dňa Potravinárstvo Z domova

Výzva pre potravinárov nebola pre všetkých. Po uzavretí v nej však zostane väčšina zdrojov

Výzva pre potravinárov nebola pre všetkých. Po uzavretí v nej však zostane väčšina zdrojov

Covid výzva určená pre potravinársky sektor bola vyhlásená do utorka 22. septembra 2020 a mala riešiť dosah koronakrízy na výrobu potravín. Ministerstvo pôdohospodárstva portálu poľnoinfo.sk poskytlo informáciu o celkovej sume žiadaných finančných prostriedkov k dňu uzavretia výzvy. Vyplýva z nej, že suma podpory bude výrazne pod alokovanou čiastkou.

Evidujeme 313 podaných žiadostí o nenávratný finančný príspevok a celková žiadaná suma nenávratného finančného príspevku predstavuje 7,42 miliónov eur,“ informuje Andrej Wallner z odboru komunikácie a marketingu agrorezortu.

Potravinári mohli čerpať prostriedky z celkového balíka 20 miliónov eur, z toho 1 milión bol určený pre Bratislavský kraj. Ostatné prostriedky boli určené pre zvyšok Slovenska.

O sumu 10 tisíc eur mohli žiadať mikro podniky do 9 zamestnancov, 25 tisíc eur mohli získať malé podniky do 49 zamestnancov a horná hranica pomoci bola pre stredné podniky s najviac 249 zamestnancami. Tu podpora mohla dosiahnuť 50 tisíc eur. S väčšími podnikmi výzva nepočítala.

Výzva stanovila aj odvetvia, ktoré môžu dotáciu získať. Patrí k nim vinársky priemysel, mäsový priemysel, mliekarenský priemysel, konzervárenský priemysel, hydinársky priemysel, mlynský priemysel, cukrovarnícky priemysel a sladovnícky priemysel.

„Nakoľko výzva nebola otvorená pre všetky potravinárske odvetvia aj vrátane tých, ktoré boli krízou mimoriadne zasiahnuté ako pekárenský a pivovarnícky sektor alebo odvetvie výroby nealkoholických nápojov, nie je pre nás prekvapenie, že finančné prostriedky neboli v plnom rozsahu využité. Potravinárska komora Slovenska v rámci rokovaní s ministerstvom pôdohospodárstva predložila požiadavku aby neminuté alokované finančné prostriedky boli použité v novej výzve pre potravinárov v rámci podopatrenia 4.2,“ hovorí Jana Venhartová, riaditeľka PKS.

Ministerstvo pôdohospodárstva nateraz nemá jasno ako neminuté prostriedky z potravinárskej výzvy využije.

Konečné rozhodnutie bude závisieť od kompletnej analýzy vyhodnotenia žiadostí. Alternatív na využitie finančných prostriedkov je viacero. Pripravovaná výzva pre poľnohospodárov 4.1 alebo vyhlásenie novej výzvy pre potravinárov,“ uzatvára Andrej Wallner.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk, Ivana Kaliská - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1579 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.