Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Vyvrcholenie činnosti družstiev bude na Agrokomplexe

Záujmové združenie Coop Produkt Slovensko (do roku 2007 Slovenský zväz výrobných družstiev) vyvíja v tomto roku väčšiu aktivitu ako zvyčajne. Dôvodom je prvý Medzinárodný rok družstiev, ktorý v roku 2009 vyhlásila Organizácia Spojených národov (OSN).

“Bolo to na 64. rokovaní Valného zhromaždenia OSN, ktoré vyhlásilo rok 2012 za Medzinárodný rok družstiev. Jeho hlavným zámerom je prezentácia a prínos družstiev do sociálno-ekonomického rozvoja krajín sveta. To potvrdzujú aj slová generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, ktorý v príhovore takto vystihol podstatu družstevnej myšlienky: Družstvá pripomínajú medzinárodnému spoločenstvu, že je možné súčasne prejavovať ekonomickú životaschopnosť a spoločenskú zodpovednosť,” uviedla predsedníčka Coop Produkt Slovensko Helena Chmelová.

Vyhlásením za Medzinárodný rok družstiev sa sleduje zvyšovanie povedomia širokej verejnosti o družstevníctve, o jeho zásluhe do celospoločenského rozvoja. Tiež potreba presadzovať zakladanie družstiev a ich ďalšie napredovanie, i stimulovať vlády, aby zaviedli postupy, zákony a usmernenia prispievajúce k vzniku, rastu a stabilite družstiev. Inými slovami podporiť lepšie legislatívne podmienky pre rozvoj družstevných podnikov.

“Máme za sebou rôzne aktivity aj v propagácii družstevníctva na školách, medzi mládežou. Vyvrcholenie našej činnosti bude v dňoch 23.-26. augusta v rámci poľnohospodárskej výstavy Agrokomplex v Nitre, kde v pavilóne M3 bude 19. ročník družstevnej výstavy COOPEXPO. Naše združenie je jeho hlavným organizátorom. Tam na pódiu bude doteraz najväčšia praktická prezentácia družstiev i najväčší kultúrny program počas celých štyroch dní,” dodala Chmelová.

Téme družstiev a družstevníctva bude počas Agrokomplexu venovaný aj jeden z diskusných okrúhlych stolov, ktorý sa bude konať počas druhého dňa výstavy (piatok) o 14.00 v pavilóne A. Týmto podujatím otvára Agroinštitút, štátny podnik národné oslavy Svetového dňa potravín. Tohtoročná téma osláv, ktorú každoročne vyhlasuje Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) je Poľnohospodárske družstvá – kľúč k uživeniu sveta.

Zvýšená pozornosť družstvám na Agrokomplexe 2012 nie je náhodná aj z dôvodu, že naša krajina sa môže pochváliť historickým prvenstvom v oblasti družstevného podnikania. Len tri mesiace po vzniku prvého družstva v Európe (spotrebné družstvo v Rochdale blízko Manchestra založené v decembri 1844) vzniklo v Sobotišti prvé sporiteľné družstvo s názvom Gazdovský spolok. Založil ho popredný osvetový pracovník a pedagóg Samuel Jurkovič.

Autor článku: TASR a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments