Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Vývoj cien pšenice na svetových burzách – 34. týždeň

Vývoj cien pšenice na svetových burzách - 34. týždeň
insert_photoMartin Kubica - poľnoinfo.sk

Keďže v týchto dňoch je žatva obilia, aj napriek nepriazni počasia v niektorých regiónoch Európy, uzavretá, očakávame dobrú úrodu. Preto sa pozrieme na prvé výsledky, prognózy vývoja cien pšenice.

Pravidlo dobrá úroda – nízka cena platí aj tento rok. Mnohí spracovatelia obilia sa predzásobili, využili možnosti lacného nákupu vo fáze nízkych cien obilnín, preto dopyt momentálne stagnuje a obchoduje sa väčšinou len so zmluvne viazaným tovarom.

Veľa pšenice vykazuje napriek množstvu znížený obsah lepku, čo samozrejme znižuje jeho kvalitu. Zvyšujúce množstvo menej kvalitnej pšenice môže spôsobiť väčší dopyt po kvalitných obilninách. Celosvetová produkcia pšenice prevyšuje rastúci dopyt, keďže prognózy medzinárodných agentúr a ministerstiev korigovali množstvá vyrobenej produkcie opäť smerom nahor. Podľa týchto odhadov, bude výpadok produkcie oproti minulému – rekordnému roku, nižší len o 3 až 5 percent.

Čo sa hlavných exportných krajín týka, Argentína tento rok pre sucho podľa USDA /Ministerstvo poľnohospodárstva USA/ vypadáva a v aktuálnej sezóne sa poradie mení nasledovne. Prvenstvo si udržalo USA, nasleduje EU, Rusko, Kanada, Austrália, Ukrajina a Kazachstan.

Pri cenovom vývoji môžeme konštatovať, že napriek nárastu cien vstupov a celkových nákladov na pestovanie, cena pšenice strednej kvality stála v auguste 2007 – 180 eur za tonu, v roku 2008 v rovnakom čase približne 160 eur a v týchto dňoch približne 110 eur. Vyzerá to tak, že pokiaľ nepominie všeobecný tlak na trhy ohľadne dobrej úrody a špekulácie na termínových burzách, situácia sa stabilizovať nemôže. Akonáhle príde k selekcii existujúceho tovaru a jasnej predstave zo strany kupujúcich, čo v tomto prípade znamená dopyt po kvalite, trh sa bude posúvať pozitívnym smerom k prvovýrobcovi.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments