Výrobca z Marcelovej sa dostal do sveta. Dnes hľadá aj domáceho spotrebiteľa
Úspešných a svetovo známych potravinárov pribúda aj na Slovensku. Patria k nim aj producenti biočipsov z Marcelovej pri Komárne. Export tvorí viac ako 90 percent ich produkcie.
„Spoločnosť Mclloyd´s ako rodinná firma začala ešte v 90-tych rokoch s produkciou oplátok, napríklad syrových. Na BIO sektor sme prešli v roku 2011. Odvtedy sme prioritne BIO producentmi. Ide o produkty z ekologického poľnohospodárstva, bez obsahu konzervantov. Vyvážame ich do štyridsiatich krajín sveta. Paradoxne, na Slovensku nás pozná menej ľudí, ako v zahraničí,“ uviedla zástupkyňa spoločnosti Katarína Hasillová.
Spoločnosť z Marcelovej vyrába 12 produktov v rôznych príchutiach. Vyváža ich napríklad do Kanady, Japonska, Kórey, Saudskej Arábie či Kuvajtu.
„Vyrábame produkty pre celú rodinu – máme čipsy pre deti od 7 mesiacov, taktiež pre väčšie deti, pre teenagerov aj pre dospelých. Keďže produkujeme pomerne veľké množstvo, suroviny čerpáme nielen zo Slovenska, ale dovážame ich aj z Maďarska, Českej republiky a iných krajín Európskej únie. U nás ich na našu produkciu nezoženieme dostatok,“ dodáva K. Hasillová.
Spoločnosti sa podarilo presadiť v zahraničí najmä pre dieru na tamojších trhoch a záujem tamojších spotrebiteľov o špecifické produkty, napríklad bezgluténové či bezlaktózové produkty. Za hranicami sa pred rokmi presadili najmä vďaka prezentácii na veľtrhoch.
„Začínali sme na veľtrhoch v zahraničí a treba povedať, že to nebolo jednoduché. Zahraničné trhy sú úplne iné ako náš. Vstup do týchto krajín bol ťažký a spočiatku nám pomohla aj podpora od štátu na rôznych výstavách,“ vysvetlila Zuzana Bodžárová z Mclloyd´s.
Produkty sa postupne stávajú známe aj na Slovensku – najznámejšie sú najmä takzvané Biosaury, predávané aj v niektorých reťazcoch.
„Je pravdou, že v zahraničí sme sa dokázali presadiť už pred rokmi. Ale postupne sa dostávame aj na slovenský trh, stretávame ľudí, ktorí nás poznajú a poznajú naše produkty, takže je to na pomerne dobrej ceste,“ uzatvorila Katarína Hasillová.