Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Výmery sóje sa zvyšujú

Výmery sóje sa zvyšujú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na poliach v týchto dňoch finišuje zber sóje. Ide o čoraz populárnejšiu plodinu u našich pestovateľov, ktorej výmery v uplynulých rokoch rastú.

„Sója je pre slovenských pestovateľov zaujímavá plodina, o čom svedčí aj zvyšujúca sa výmera plôch, kde sa pestuje. Dokonca niektorí naši pestovatelia ju označujú ako strategickú plodinu. V roku 2018, v porovnaní s rokom 2009, dosiahli zberové plochy takmer päťnásobne zvýšenie,“ uviedla Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Sóju vo väčšom pestujú najmä v krajinách mimo Európskej únie, aj preto sme do značnej miery odkázaní na jej dovoz. Slovensko sa však v roku 2017 pridalo k tzv. deklarácii o sóji, pod ktorú sa podpísalo trinásť krajín EÚ. Zabezpečiť má intenzívnejšie pestovanie sóje a strukovín. Podmienky na to sú ideálne vo východnej aj strednej Európe, a teda aj na Slovensku. Aj preto sa táto plodina pestuje u nás stále na väčších výmerách.

Pozberaných je necelých 80 percent plôch

„V uplynulých rokoch sa stabilizovali výnosy v priemere na úrovni 2,7 až 3 tony na hektár. Pri 45-50 tisíc hektároch osiatej plochy dorábame asi 110 tisíc ton sójových bôbov, čo predstavuje potenciál 80 tisíc ton sójových krmív. Takže postupne sa blížime k našej méte mať úplnú sebestačnosť v sójových krmivách,“ vysvetlil predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Marián Uhrík.

Zber sóje skomplikovali na viacerých miestach októbrové zrážky. Pestovatelia sa do polí nedostali v niektorých oblastiach aj viac ako týždeň. Odraziť sa to môže aj vo výsledných číslach.

„Hoci bola sója vhodná a zrelá na zber, v niektorých oblastiach sa k nej poľnohospodári istý čas nevedeli dostať pre počasie. Niektoré lusky pritom už začali praskať. Preto je predpoklad nižších výnosov zo sóje,“ uzavrela hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Podľa údajov SPPK k 5. novembru bola sója v tomto roku osiata na 35 tisíc hektárov pôdy a k uvedenému dňu je pozberaných necelých 80 percent plôch. Priemerná úroda sa zatiaľ ukazuje na úrovni 2,5 ton z hektára.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments