Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Výhrady k výnimočnej pomoci pre živočíšnu výrobu mali takmer všetci

Výhrady k výnimočnej pomoci pre živočíšnu výrobu mali takmer všetci
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

O výnimočnú pomoc vo vybraných poľnohospodárskych sektoroch požiadalo vyše 1600 chovateľov hospodárskych zvierat. Poľnohospodári mali možnosť predkladať žiadosti Pôdohospodárskej platobnej agentúre do 20. júla.

15,7 milióna eur

„Pôdohospodárska platobná agentúra prijala 1 608 žiadostí o výnimočnú pomoc vo vybraných poľnohospodárskych sektoroch. Z toho bola približne štvrtina podaná elektronicky,“ potvrdila hovorkyňa PPA Vladimíra Pôbišová deväť dní po uzavretí výzvy, a teda v čase, keď by už platobná agentúra mala mať na stole aj žiadosti poslané poštou.

Nárok na peniaze z mimoriadnej pomoci, ktorá má pomôcť sanovať situáciu s neúmerným rastom cien energií, hnojív či krmív aj v dôsledku vojny na Ukrajine, majú chovatelia dojníc, ošípaných a oviec. Štát pre nich vyčlenil balík 15,7 milióna eur. Väčšia časť peňazí, asi 10 miliónov eur, pochádza zo štátnej kasy, zvyšok z peňazí z Európskej únie.

„V rámci žiadostí by malo byť 864 chovateľov dojníc, 259 chovateľov ošípaných  a 701 chovateľov bahníc. Títo žiadatelia by mali chovať 109 122 kusov dojníc, 380 109 kusov ošípaných a 220 809 kusov bahníc,“ uviedla V. Pôbišová.

Dojnice

Najväčšia časť peňazí, 10 miliónov eur, má smerovať na podporu chovu dojníc. Prvovýrobcovia mlieka o potrebe mimoriadnej pomoci hovoria už od vlaňajška. Od štátu pôvodne žiadali 35 miliónov eur. Minister pritom poskytnutie 10 miliónovej pomoci avizoval už na začiatku februára – pred vypuknutím vojny na Ukrajine s tým, že viac peňazí v zdrojoch ministerstva nenašiel. Chovatelia dojníc, hoci vyjadrili vďaku aj za menší balík, žiadali opakovane navýšenie pomoci.

Po vypuknutí vojenského konfliktu, keď sa aj na Slovensku začalo hovoriť o poskytnutí mimoriadnej pomoci sa zdalo, že sa v rámci nej dostanú do sektora ďalšie finančné zdroje. Nestalo sa tak – ministerstvo pôvodne avizovaný 10-miliónový balík, ktorého vyčlenenie s vojnou pôvodne nijako nesúviselo, presmerovalo pod výnimočnú pomoc.

Zo zvyšných peňazí má ísť 3,2 milióna eur chovateľom bahníc a 2,5 milióna eur chovateľom ošípaných. Pri tých sa zas štát rozhodol pre stropovanie pomoci, čo odôvodňuje snahou o spravodlivejšie rozdelenie peňazí. Na jedného podnikateľa tak pomoc nemôže presiahnuť 200 tisíc eur, čo sa dotkne chovateľov nad 25 tisíc kusov.

Ošípané

Pri nastavení podmienok pomoci bol len pri chove ošípaných uplatnený princíp stropovania platby na jeden podnik, jedno IČO. V dôsledku tohto opatrenia je sadzba na jednu ošípanú v rozmedzí od 1,6 do 8 eur. Rozdiel je až 6,4 eur, čo je 80 percent  zo sadzby na jednu ošípanú,“ vyjadril sa nedávno pre poľnoinfo.sk Peter Polák, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných, ktorá združuje práve veľkochovateľov.

Mäsový dobytok

Výnimočná pomoc je určená len pre poľnohospodárov v živočíšnej výrobe, aj to nie pre všetkých. Bez pomoci úplne zostávajú napríklad chovatelia výkrmového mäsového dobytka – tí sa vo výzve nenašli. Dlhodobo pritom kritizujú, že na nich, na rozdiel od chovateľov iných zvierat, štát vôbec nemyslí.

„V tejto výzve sme sa zase nenašli a naši chovatelia sa nás pýtali, prečo tam nie je aj hovädzie mäso, ale len mäso oviec, ošípaných a kravské mlieko. Tieto kroky považujeme zo strany ministerstva ako nepochopiteľné,“ vyjadril sa Ivan Nemčovský, predseda Zväzu chovateľov mäsového dobytka.

Chovatelia, ktorí na peniaze z výnimočnej pomoci majú nárok a svojimi žiadosťami splnia všetky podmienky, by sa ich mali dočkať v septembri.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments