Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

S kukuricou to vyzerá biedne, zrážky miestami pomohli

S kukuricou to vyzerá biedne, zrážky miestami pomohli
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tohtoročné sucho zasiahlo aj pestovateľov kukurice. Už niekoľko týždňov upozorňujú na to, že výpadky spôsobené suchom budú veľké. Plodine sa pre nedostatok vlahy nedarí naprieč celým Slovenskom.

„Časť kukurice sa chystáme zosilážovať, aj napriek tomu, že nemá žiadny klas. Avšak už je z polovice suchá. Krmoviny sú v kritickom stave,“ priznal nedávno aj Anton Cebo, predseda Poľnohospodárskeho družstva Hlohovec.

Problémy so suchom zaznievajú z rôznych lokalít.

„Pestujem 200 hektárov osivárskej kukurice, ktorá smeruje aj na export. A je to katastrofa, aj so závlahami. Máme tu potok, kde bola vždy voda, teraz nie je. Kukuricu zavlažujeme, no aj tak sú problémy,“ vyjadril sa aj Ľudovít Kiss, pestovateľ z oblasti Želiezoviec na juhu Slovenska.

„Na Slovensku sa v roku 2022 pestuje kukurica na výmere 176 000 hektároch. V Nitrianskom, Trnavskom a Košickom kraji sa pestuje kukurica na zrno na výmere asi 160 000 hektárov. Tieto kraje sú preto rozhodujúce v produkcii zrnovej kukurice na Slovensku,“ vyjadril sa Ladislav Moravčík, predseda predstavenstva Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice.

Deficit zrážok na strednom a východnom Slovensku

Silážna kukurica je tento rok osiata na ploche 60 tisíc hektárov.

„Dosahy sucha budú negatívne aj na množstvo a kvalitu kukuričných siláží,“ dodal Ladislav Moravčík.

Nedostatok zrážok pretrváva na Slovensku už od jari. Na mnohých miestach chýbala snehová pokrývka, v jarných mesiacoch boli úhrny zrážok nižšie, ako v iných rokoch.

„Celkové zrážky za prvých 6 mesiacov v roku 2022 za západné Slovensko boli v priemere o  55 mm nižšie ako dlhodobý normál. Stredné Slovensko malo zrážky nižšie o 130 mm  a východné Slovensko o 111 mm oproti dlhodobému 6 mesačnému normálu,“ uviedol Ladislav Moravčík.

Hoci uplynulý víkend bol na väčšine územia daždivý, zrážky už plošne nepomohli.

Niekde už bolo príliš neskoro

„V oblasti Červeného Hrádku, pri Zlatých Moravciach, kde hospodárime, tam bolo už neskoro. Tam bolo také sucho, že hoci padlo 68 milimetrov, už to pomôže len minimálne. Slnečnici to ešte môže pomôcť, ale kukurici len málo. Tento úhrn teda vnímame ako vlahu pre budúcu úrodu, pretože o dva týždne už plánujeme siať repku,“ vyjadril sa Zoltán Černák z Poľno SME Palárikovo.

Podnik má kukuricu vysiatu aj v novozámockej oblasti.

„Časti, ktoré sú na ľahkých pôdach a predchádzajúce dažde ich nezasiahli, tam sú škody veľké a posledné zrážky pomohli len minimálne. Možno sa výnosy zvýšia o pol tony alebo tonu. Máme však aj časti, kde hospodárime na ťažkých pôdach. Tam boli zrážky aj predtým, teraz sme tam zaznamenali úhrn 20 mm, a to pomohlo. Tá kukurica žije a verím, že ak počas augusta ešte príde aspoň jeden takýto dážď a padne 20-30 mm, tak úroda bude dobrá,“ dodal Černák.

Vo všeobecnosti sa na Slovensku však v úrode kukurice očakávajú oproti minulým rokom výpadky.

„Koncom augusta sa bude robiť štatistický odhad úrod kukurice, ktorý nám zreálni pohľad na možnú úrodu vplyvom extrémneho sucha a nedostatku zrážok. Aj priebeh tohto roka nám opäť ukazuje nutnosť zvýšiť dostupnosť závlah na podstatne vyššej ploche ako je v súčasnosti,“ dodal Ladislav Moravčík.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1529 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments