Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Vo výskumnom ústave sa uskutoční výstava genetických zdrojov rastlín

Vo výskumnom ústave sa uskutoční výstava genetických zdrojov rastlín
insert_photoTASR - Na snímke riaditeľ Výskumného ústavu rastlinnej výroby Pavol Hauptvogel v priestoroch Génovej banky SR, kde sú uskladnené geneticky vzácne slovenské rastliny.

V Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre – Výskumný ústav rastlinnej výroby (NPPC – VÚRV) sa v utorok uskutoční Výstava genetických zdrojov rastlín – broskyne, marhule, liečivé rastliny a strukoviny. TASR o tom informoval NPPC – VÚRV.

Okrem samotnej výstavy sa uskutoční aj prehliadka experimentálnych parceliek genetických zdrojov marhúľ, broskýň, liečivých rastlín a strukovín. Súčasťou akcie bude aj degustácia ovocia a bylinkových čajov, ako aj poradenstvo v oblasti pestovania týchto plodín. Otvorenie výstavy je naplánované v utorok na 9.00 h v areáli Výskumného ústavu rastlinnej výroby a potrvá do 17.00 h.

V sade, ktorý založili pred 16 rokmi, už 12. rok pozývajú verejnosť, aby sa zoznámila so sortimentom odrôd, z ktorých viaceré na Slovensku zanikajú a mali pritom dlhú tradíciu pestovania. Stromčeky ovocných drevín vypestovali zo semien, ktoré VÚRV ochraňuje v Génovej banke SR.

Bola vybudovaná na uchovanie a udržanie rozmanitosti rastlín, VÚRV ju prevádzkuje od roku 1996 a tvoria ju laboratóriá a klimatizované boxy, v ktorých sa semená uskladňujú. Jej kapacita je až 50.000 vzoriek semenných druhov, či už obilnín, strukovín, olejnín, krmovín, tráv, zelenín, technických rastlín a okrasných kvetín, v súčasnosti je v nej okolo 28.000 vzoriek. Vzorky sa skladujú pri teplote mínus 17 stupňov Celzia na dobu 50 rokov a pri teplote štyri stupne Celzia pre ich ďalšie využívanie.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke riaditeľ Výskumného ústavu rastlinnej výroby Pavol Hauptvogel v priestoroch Génovej banky SR, kde sú uskladnené geneticky vzácne slovenské rastliny.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jk
Jk
27. júl 2022 8:21

možno by bolo dobré aj napísať ktorý utorok.

Inak super akcia a teším sa že sa také organizuje.
Pokusim sa dostať na akciu

realista
realista
27. júl 2022 11:27
Odpoveď na  Jk

Akcia bola zverejnená v kalendári podujatí….