Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Článok dňa MPRV SR Z domova

Viete, kde robíte chybu?

Viete, kde robíte chybu?

Žiadosti o neprojektové podpory podliehajú stopercentnej administratívnej kontrole, ktorú dopĺňajú aj následné  kontroly na mieste. Nesplnenie podmienok vedie spravidla k sankciám, ale aj k zamietnutiu žiadaných platieb.

Miera chybovosti je pritom sledovaná aj na európskej úrovni a je jedným z prvkov takzvaného vyhlásenia o vierohodnosti. To každý štát predkladá Európskej Komisii k oprávnenosti výdavkov z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka. U nás mieru chybovosti sleduje Pôdohospodárska platobná agentúra. Podľa nej je pritom chybovosť u nás pomerne vysoká.

„V prípade zvýšenej miery chybovosti, ktorá bola zistená aj v SR, musí členský štát vytvoriť akčný plán a prijať nápravné opatrenia na jej zníženie. Plnenie podmienok je však na strane žiadateľov, preto je dôležité, aby si samotní žiadatelia tieto podmienky riadne osvojili a dodržiavali ich,“ uvádza PPA na svojom webovom sídle.

Pôdohospodárska platobná agentúra preto vyzýva žiadateľov, aby sa dôkladne oboznámili s podmienkami pre poskytovanie podpôr a dodržiavali ich. Priebežne by sa mali informovať aj o údajoch v registroch a mali by dbať na včasné nahlasovanie zmien do nich.

PPA vypracovala aj zoznam najčastejších chýb, ktoré žiadatelia vo svojich žiadostiach robia.

Ide najmä o:

 • Nadvýmeru nahlásených plochách poľnohospodárskej pôdy pre určité opatrenia a operácie z dôvodu neznalosti výmery oprávnenej na platbu
 • neobhospodarovanie užívaných plôch poľnohospodárskej pôdy
 • neabsolvovanie školiaceho kurzu pri platbe na AEKO na operácie na poľnohospodárskej pôde a na operáciu chov a udržanie ohrozených druhov zvierat
 • neplnenie termínu náhrady nahlásených zvierat
 • nepredloženie dokladov k plneniu stanovených podmienok v určených termínoch (napr. osvedčenie o absolvovaní školiaceho kurzu, rozbor pôdy a plodov, hlásenie náhrad, hlásenie turnusov, sumárny výkaz o odchove ošípaných)
 • nesprávne podanie žiadosti o platbu na plochu zaradenú v nepodporovanom stupni ochrany týkajúcu sa lesníckych opatrení
 • nepredloženie, resp. neskoré predloženie evidencie spotreby prípravkov na ochranu rastlín Ústrednému kontrolnému a skúšobnému ústavu poľnohospodárskemu, a to v termíne do 15.12. príslušného kalendárneho roka.

Celý zoznam nedostatkov v žiadostiach môžete nájsť na stránke PPA. 

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1581 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

9 komentárov

 1. jm
  31. októbra 2019

  to sme asi všetci analfabeti len na PPA sú naj gramotnejší lebo presne vedia za čo majú ukladať sankcie. Treba zrušiť podporu z EU lebo nevedie hospodárstvo k prosperite ale k zániku! Každý štát by mal mať možnosť sa rozhodnúť či je pre neho potrebné ostať v EÚ v dnešných podmienkach alebo to bude viesť postupne k zániku EÚ.A nie národ naťahovať čo príde keď?…..je blbosť

  Odpovedať
 2. jm
  1. novembra 2019

  je pre EU postavený rovnaký meter na meranie hodnôt . Alebo každý štát má možnosť si zvoliť svoje kritéria na ich plnenie?

  Odpovedať
 3. G.S.
  1. novembra 2019

  Pozrite si v akom rozlíšení pracujú roľníci s GSAA v Česku a porovnajte si to so Slovenskom. U nás je to 1:2000 a Česi budú mať orofotomapu aj keď dajú rozlíšenie 1:300. To či je 1 mm na mape 2 m alebo 0,3 m v skutočnosti je teda podstatný rozdiel a potom aj zakresľovanie parciel je oveľa presnejšie. A pritom je krásne vidno, že VUPOP má k dispozícii mapy s lepším rozlíšením pri zväčšovaní rozlíšenia, ale úmyselne ich zablokovali. Takže najprv nám narobia problémy a potom nás idú buzerovať. Česká ortomapa nezmizne ako naša, len sa rozostrí ak už zvolíš rozlíšenie príliš vysoké. Porovnajte si to na eagri.cz a potom povedzte. Tam napríklad stromy sú zaradené ako krajinné prvky. U nás všetko vyhadzujú. Takisto som nevidel vyhadzovanie elektrických stĺpov a stožiarov. O vyhadzovaní aj ciest vytvorených pri zvoze úrody u nás je zbytočne hovoriť. Ale zas to záleží od užívateľa. U niektorých je PPA hluchá a slepá a nevidí ani zjavné porušenia a no u druhých to zas musia nahnať. U niektorých sa dokonca zjavne ignorujú aj všetky oznámenia. Takže všetko po starom a hráme sa na prísnych.A najzábavnejšie je , že ak prevezmete hranice od VUPOP-u tak vám povedia, že to je váš problém a máte ich presne zaznačiť sami. A načo je potom VUPOP platený, to teda neviem. Možno to ale vie Matečná aj s Kožuchom.

  Odpovedať
  1. Mimi
   2. novembra 2019

   G.S. vystihol ste to perfektne. Hlavne čo sa týka týchto oznámení. Vôbec nič neprešetrujú, žiadne oznámenia, sťažnosti proste nič. Jednoducho v niektorých prípadoch likvidačné.

  2. realista
   2. novembra 2019

   Len na okraj – pre kampan 2019 je pristupne rozlisenie 1:500..co je pre prax postacujuce

  3. G.S.
   2. novembra 2019

   realista – ty asi žiješ v inom vesmíre a vidíš niečo čo neexistuje. Ja nevravím o mape kde sú na bielej ploche hranice pozemku ale o ortofotomape a tú máš len v mierke 1:2000. 1:500 máš už bez ortofotomapy a tá je ti najmä na severe platná ako mŕtvemu zimník. Obťažuj sa prejsť na tú českú stránku a zistiš , že aj pri 1:300 máš bezproblémovo satelitnú snímku krajiny a že zakresliť tam hranice je oproti nám oveľa jednoduchšie. Na juhu vás to prevažne netrápi. Máte veľké parcely bez problémov so zárastmi. Ale napríklad ja na severe mám malé parcely obkolesené lesom. Pri posune o 1 mm mimo hraníc budem pri 1:500 bezproblémovo v tolerancii 3%. Ale pri 1:2000 máš sankciu zaručenú. Lebo u nás sú to kilometre veľmi členitých hraníc.

 4. jm
  3. novembra 2019

  Mne to pripadá ako zámer od našej úbohej PPA aby mali začo sekírovať ľudí. Na tej českej si môžete zrátať aj počet káblov na elektrickom vedení. Lebo mňa osobne v minulosti kontrolovali a pracovník PPA my vysvetľoval že tento jeden štvorček je nejaká mierka ale obraz bol ako šifrovaná fotka na ktorej si už nič nevedel rozoznať. Čo píše G.S. je čistá pravda. Robia z nás debilov aby nás mohli nezmyselne sekírovať a nachádzať večne chyby. Ako by ich niektorí poľnohospodár robil úmyselne s cieľom nedostať tú almužnu. Toto je vizitka všetkých zodpovedných od vrchu až po spodok. Hanba.

  Odpovedať
 5. realista
  4. novembra 2019

  RE G.S. – je to otázka postupu priebežného snímkovania – neuviedol si kde máš pozemky, ale skús napr. štvorec Hybe – pravdepodobne sa dočkáte v kampani 2020 včítane „samozrejmej príjemnosti“ zvanej priebežná aktualizácia dielov (máte sa na čo tešiť najmä ak máte biotopy). V prípade stavu ako si popísal najlepšie premerať GPS a „vyexportovať“ do GSAA- ekonomiku si už spočítaš sám. Ináč audit zo strany EK – čím viac chýb tým viac kontrol ako napríklad teraz je v kurze „rozoranie“. Len tak na okraj, netvrdil som, že naše GSAA je super… To, že majú v ČR lepší systém – najmä čo sa týka prístupných dát, tvrdím už roky – ale čo by robili“ predavači poľnohospodárskeho software“?

  Odpovedať
 6. jm
  10. novembra 2019

  Pri kontrole v tomto roku pribudol nový fenomén keď pracovník PPA v ploche parcely vylúčil jej časť s odôvodnením že plocha je odlišne sfarbená. Teda je tam iná plodina ako je deklarované v žiadosti. Ja si ani neviem predstaviť ako by chcel taký tvar ako zakreslil obrobiť .Keď rozlejete vodu na zem a vytvorí nejaký nerovnomerný útvar. Na rozdiel od nás na susednej v enviromente najdete pozemky neobrobené a to na tých snímkoch nedokážu títo umelci zistiť? Pán Kožch by sa mal naozaj zamyslieť nad kvalitou ortofoto máp! Čo sa týka zakreslenia je tiež zvláštny postup lebo kontrola zrejme vychádza z nového nafocovania ale zakreslenie pri predkladaní žiadosti sa vykonáva v starom vyobrazení. Nevyrábame si tú chybovosť tak trochu zámerne na PPA?

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.