Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Vedci chcú pomocou satelitu zmerať, koľko metánu produkujú kravy

Vedci chcú pomocou satelitu zmerať, koľko metánu produkujú kravy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Jedným zo zdrojov skleníkových plynov, ktoré sa podieľajú na globálnom otepľovaní planéty, sú aj stáda dobytka, ktoré ročne vypúšťajú do atmosféry milióny ton metánu.

Presnejšiu predstavu o tom, koľko metánu z tráviaceho traktu kráv uniká, chcú vedci získať pomocou satelitu, ktorý má na obežnú dráhu vyraziť v roku 2022. Testovacím územím bude Nový Zéland, napísal britský denník The Times.

Novozélandské úrady majú veľmi spoľahlivé údaje o tom, koľko kusov dobytka farmári v krajine chovajú, preto bude pre odborníkov jednoduché porovnať teoretické prepočty so satelitným meraním.

Metán vypúšťaný piatimi miliónmi novozélandských kráv a býkov bude detekovať satelit Methane Sat, ktorý vyvinul americký fond ochrany životného prostredia (EDF) v spolupráci s vedcami z Harvardovej univerzity. Riadiace stredisko ale bude na Novom Zélande.

Odhaduje sa, že v rokoch 1880 až 1980 podiel metánu na globálnom otepľovaní predstavoval zhruba 15 percent. V ostatnej dobe sa ale jeho množstvo zvyšuje. Do ovzdušia sa metán dostáva napríklad ako odpadový plyn z ropného priemyslu, uvoľňuje sa ale napríklad aj z ryžových polí, pri topení permafrostu či z močaristých území.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments