Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

V PD Mestečko sa žatva po dažďoch rozbieha

V PD Mestečko sa žatva po dažďoch rozbieha
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V Poľnohospodárskom družstve Mestečko v Púchovskom okrese sa žatva hustosiatych obilnín v podstate ešte len začína. Prvýkrát vyšli kombajny do pšenice síce už 18. júla, ale potom počasie žatvu prerušilo na viac ako dva týždne. K dnešnému dňu tak majú z 279 hektárov ozimnej pšenice pokosených iba 12 hektárov.

Ako dnes informoval agronóm PD Mestečko Igor Ostrochovský, v prvý deň žatvy začali pre vysokú vlhkosť kosiť pšenicu až podvečer, zozbierali ju z dvoch hektárov a odvtedy dážď nedovolil v žatve pokračovať.

“Po dvoch týždňoch sme opäť začali kosiť v utorok (2.8.) popoludní, dnes pokračujeme a denne by sme chceli pokosiť okolo 20 – 30 hektárov,” povedal Ostrochovský.

Pripomenul, že zber pšenice by mali ukončiť o sedem – osem dní, všetko závisí od počasia.

Ako dodal, úroda pšenice sa tento rok ukazuje vyššia ako vlani, keď boli hektárové výnosy v priemere 3,5 tony. Tento rok predpokladajú úrodu na úrovni 4 – 4,5 tony z hektára.

“Kvalita pšenice však bude nižšia, vysoká vlhkosť spôsobila, že je už naklíčená, bude vhodná zrejme len na kŕmne účely, logicky i cena bude nižšia,” ozrejmil Ostrochovský.

Pre poľnohospodárov je tento rok potešiteľná vyššia cena ozimnej repky. Po vlaňajších 270 eur za tonu robí tohtoročných 460 eur za tonu z tejto olejniny lukratívnu plodinu.

“Úroda repky však bude slabšia, silná zima a holomrazy zredukovali výnosy z minuloročných 2,7 tony z hektára na necelé dve tony. Navyše sme museli z celkových 144 hektárov zaorať repku, ktorá vymrzla, na 96 hektároch,” posťažoval si na rozmary počasia Ostrochovský.

Pripomenul, že na rozdiel od minulých rokov budú repku kosiť až po pšenici, pretože potrebovala po krutej zime dlhší čas na regeneráciu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments