Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Problémom po záplavách bolo vyplatenie odškodnenia

Problémom po vlaňajších záplavách bolo podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolta Simona vyplatenie odškodnenia postihnutým farmárom.

„Aj keď by sme boli radšej, keby sme im mohli dať viac, ale to, čo sme mohli vyčleniť na odškodnenie, sme vyčlenili. Je však pravdou, že sme prevzali vlani štátnu kasu vyprázdnenú,“ bilancoval pre TASR ročné pôsobenie vo funkcii šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Simon.

„Urýchlili sme zároveň niektoré procesy, pretože sme vnímali, že problém s financovaním nastane aj teraz pred žatvou. Snažili sme sa maximum peňazí dať našim farmárom z programu podpory na veľké dobytčie jednotky (VDJ). Začiatkom tohto roku sme im sľúbili, že urýchlime tento proces. Kým za ostatné roky sa platby za VDJ vyplácali niekedy koncom septembra, respektíve v októbri, v novembri (poznámka poľnoinfo.sk: väčšia časť podpôr na VDJ bola v minulom roku vyplatená v prvej polovici augusta), tak dnes už môžem povedať, že 90 % týchto peňazí je vyplatených a sú na účtoch farmárov,“ informoval.

V deň keď farmári začínali žatvu a potrebujú peniaze na nákup pohonných hmôt, tak peniaze už majú na účte.

„Približne 48 miliónov eur sa dostalo k poľnohospodárom ešte pred žatvou. To je situácia, ktorá sa pred týmto rokom nikdy neopakovala,“ spresnil.

MPRV SR vyvíja činnosť taktiež na úrovni Európskej únie, hlavne na úrovni nových členských štátov.

„Aj so starými členskými krajinami však vieme nachádzať spoločnú reč pri obhajobe našich spoločných záujmov v rámci zmien Spoločnej poľnohospodárskej politiky“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
4. august 2011 11:54

Na odškodnenie mohlo ísť podstatne viac peňazí. Len to by bol musel niekto rokovať s Ministerstvom financií… Keby ľudia z MF SR mohli slobodne rozprávať, dozvedeli by sme sa toho podstatne viac!