Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Priebeh žatvy na Slovensku, v ČR a v Maďarsku

Priebeh žatvy na Slovensku, v ČR a v Maďarsku
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na Slovensku je v súčasnosti pozberaných 59,13 percent plôch hustosiatych obilnín, čo je len minimálny posun v žatevných prácach oproti informáciám z pred týždňa. Žatva sa vďaka nadpriemerným zrážkam stále nezačala v najsevernejších oblastiach Slovenska – Orava, Liptov, Kysuce a Spiš.

Pozberaná plocha pšenice dosahuje 60,63 percenta výmery, čo predstavuje zožatú produkciu na úrovni 1 009 tisíc ton. Priemerná úrodnosť pšenice je aktuálne na úrovni 4,57 tony z hektára.

„Zatiaľ nevieme vyčísliť škody na porastoch, ktoré spôsobili nadmerné zrážky. Tieto informácie k nám idú postupne, už teraz ale máme hlásenia z niektorých regiónov, že sa súčasné priemerné úrody významným spôsobom znížia a časť porastov je napadnutá hubovitými ochoreniami,“ uviedol Štefan Adam, riaditeľ Odboru poľnohospodárstva a služieb na Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore.

Pri jačmeňoch máme podľa informácií SPPK v skladoch produkciu zo 67,41 percent plôch.

„Do záverečnej fázy sa blíži zber repky, ktorá je pozberaná už z 84,73 percent výmery a priemerná úrodnosť dosahuje 2,31 tony z hektára. I tu očakávame na ďalšie hlásenia z regiónov, ktoré nám spresnia, ako významne dažde plodinu poškodili,“ povedal Štefan Adam.

Situácia v Českej republike je komplikovanejšia. Pokiaľ zrážková činnosť bola na oboch brehoch rieky Moravy približne rovnaká, tu sa vďaka rozličným klimatickým podmienkam žatva ešte nerozbehla. Pozberaných je len 12 percent plôch pšenice a priemerná úroda je na úrovni 5,84 tony z hektára. Úroda repky je zožatá z 50,68 percenta výmer a priemerná úroda dosahuje 3,09 tony z hektára.

Situácia v Maďarsku je opačná, tu by žatvu mali v priebehu aktuálneho týždňa ukončiť, keď je pozberaných 85 až 90 percent plôch pšenice. Pred týždňom bolo pozbieraných 3 mil. ton kvalitnej pšenice, niektoré informácie ale hovoria, že produkcia Maďarska by mohla dosiahnuť 4. mil. ton. Spotreba Maďarska je na úrovni okolo 2,5 mil. ton.
Cena ozimného jačmeňa sa u našich južných susedov pohybuje v rozmedzí 128,5 eur – 180 eur za tonu, cena kŕmnej pšenice je na úrovni 139,5 – 187 eur, cena potravinárskej pšenice 154 – 220 eur, cena repky 385 – 477 eur a cena kukurice 158 – 183,5 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba podľa informácií SPPK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments