Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

V Očovej zaznamenali nadpriemernú úrodu

V Očovej zaznamenali nadpriemernú úrodu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - predseda družstva na otvorení Dňa poľa zameraného na krmoviny v Oćovej

Ako nadpriemernú hodnotí zatiaľ tohtoročnú úrodu obilnín Ján Maľa, predseda PD Očová, ktoré je jedným z najväčších poľnohospodárskych družstiev v banskobystrickom kraji. Aj napriek pretrvávajúcim dažďom, ktoré zasiahli kraj počas uplynulých dvoch týždňov, sa výnosy pohybujú nad úrovňou vlaňajška, v niektorých komoditách sú dokonca aj o polovicu vyššie.

„Pravda, s vlaňajším rokom veľmi porovnávať nemôžme, keďže bol jedným z najhorších v histórii,“ povedal Maľa. „Aj tak sú však úrody nadpriemerné,“ dodal.

Pracovníci družstva majú už pod strechou celú úrodu ozimného jačmeňa, ktorú pestovali na ploche 66 hektárov. Pri ňom sú výnosy 4,2 tony z hektára. Z poľa zobrali už aj úrodu repky, ktorej majú asi 650 ton.

„Len včera sme začali so zberom pšenice,“ podotkol predseda.

Tú tento rok pestujú na ploche 580 ha, pričom očakávania výnosov sú v rozmedzí 4,5 až 5 t/ha. Na kvalite sa však podpísal dážď a tak len menšia časť bude určená na potravinárske účely.

Očovskí družstevníci musia ešte pozbierať úrodu jarného jačmeňa, ktorý je zasiaty na ploche 225 ha a ovsa z rozlohy 84 ha.

Miestne družstvo je známe aj ako významný producent kvalitnej kukurice. Podľa Maľa tento rok sa nachádza na ploche 600 ha, pričom odhadované výnosy sú asi 3500 ton. Tento rok však bude viac kukurice na siláž, ako tej kvalitnej, ktorá je určená na zrno.

Podstatné príjmy prúdili ešte pred pár rokmi do pokladnice očovského družstva zo živočíšnej výroby. Situácia na trhu ich ale prinútila zrušiť chov prasiat. Dnes chovajú len hovädzí dobytok. Výnosy z mlieka a mäsa predstavujú asi 60 % tržieb družstva, zvyšok sú príjmy z rastlinnej výroby. Predseda družstva ale predpokladá, že tento rok by sa obe položky mohli vyrovnať.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - predseda družstva na otvorení Dňa poľa zameraného na krmoviny v Oćovej

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments