Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

V Koši nikdy nevedia, či dopestujú zemiaky alebo chytia amura

V Koši nikdy nevedia, či dopestujú zemiaky alebo chytia amura
insert_photoautor

Pamätám si túto parcelu, keď sme tu ešte pred niekoľkými rokmi siali obilniny, no aj zemiaky. Ukazuje dnes na niekoľkohektárovú vodnú plochu neďaleko obce Koš mechanizátor spoločnosti Agrodan Marián Peťovský. Mokrade tu začali vznikať pred takmer štyridsiatimi rokmi v dôsledku banskej činnosti a zmena charakteru krajiny tu trvá doteraz.

Dokazuje to okolie vodnej plochy, ktoré bolo ešte pred niekoľkými rokmi poľom. V tomto roku priľahlú parcelu k jazeru osiali kukuricou, ktorá pôsobí, akoby vyrastala priamo z vody.

„Z dôvodu banskej činnosti sa jazerá stále zväčšujú alebo vznikajú úplne nové. Tú kukuricu sme naozaj nesiali tak blízko k vodnej hladine, ako sa to teraz po niekoľkých mesiacoch zdá,“ hovorí Marián Peťovský.

Poddolované územia už roky menia ráz krajiny v okolí Koša. Polia, ktoré boli rovinaté a z každej strany ste dovideli na ich koniec sa zvlnili a ak aj nevznikli jazerá, tak čo sa deje na druhej strane parcely už neviete. Úplne sa zmenili výhľady.

Dnes sú mokrade okulahodiacou oblasťou, kde hniezdia desiatky druhov vtákov. Hornonitrianske bane dokonca nemusia lokalitu rekultivovať a ochranári ju majú záujem vyhlásiť za chránené územie. Aktuálne narátate v okolí Koša takmer dvadsať menších či väčších mokradí alebo vodných plôch. Najväčšie jazero má 30 hektárov a stále sa rozširuje.

Od rastlinnej výroby k živočíšnej

Agrodan si na hospodárenie v ťažbou ovplyvnenej krajine zvykol. Oproti iným poľnohospodárom majú nevýhodu, že to čo môžu kúpiť ako ornú pôdu bude o pár rokov miestom, kde na brehu sedia rybári ťahajúci z vody napríklad 80 centimetrového amura. Tým sa tu výnimočne darí a keď sa spýtate Františka Leitmana z Agrodanu, ten vám aj presne povie, z ktorého jazera vyťahujú rybári najväčšie kúsky. Má to za desaťročia v Agrodane odpozorované. Firmu založil pred takmer tridsiatimi rokmi jeho brat Daniel.

V prievidzskom regióne vytvoril modernú rodinnú farmu, ktorá myslela aj na konečného spotrebiteľa. V deväťdesiatych rokoch pestovali viacero druhov zeleniny a v posledných rokoch rozvíjajú zo špeciálnej rastlinnej výroby pestovanie zemiakov. V neďalekej Prievidzi prevádzkujú vlastný obchod aj mliečny automat.

Zaujímavosťou je, že vznikli ako čisto rastlinná farma, ktorá sa až neskôr prepracovala k produkcii surového kravského mlieka. Tento postup nie je úplne bežný. V poľnohospodárstve vidíme najmä obmedzovanie produkčnej pestrosti a ako prvý končí v transformovaných podnikoch chov hospodárskych zvierat. V Agrodane do produkcie surového kravského mlieka v ostatných rokoch výrazne investovali. Dojnice chovajú v stále modernej maštali s dátumom otvorenia v roku 2011.

Diverzifikovaná výroba

Na aktuálnej štruktúre výroby nechce nič meniť ani tridsiatnik Martin Leitman, ktorý vedenie Agrodanu prebral po otcovej smrti pred troma rokmi. Jej náhlosť všetkých zaskočila a postavila pred nové úlohy. Martin tú svoju prijal s pokorou. Nemá záujem rušiť zabehnuté výroby. Netají sa tým, že na orientáciu v detailoch poľnohospodárskej výroby stále potrebuje istý čas.

„Martin je ekonóm a je to vidieť. Sleduje burzové ceny komodít, ale aj výrobné náklady. Vlani výnimočne dobre odhadol aj situáciu na energetickom trhu, čo nám podpisom nových zmlúv a investíciami ušetrilo a ušetrí množstvo zdrojov,“ hovorí jeho strýko František Leitman.

Kombinácia rozvetvenej výroby prináša Agrodanu stálosť v ekonomických ukazovateľoch. V každom roku dosahuje niektorá plodina výnimočné výsledky. Predvlani bola výborná úroda kukurice, vlani mala 19 percentnú cukornatosť aj nadpriemernú hektárovú úrodu cukrová repa a tento rok boli vzhľadom na pôdne a klimatické podmienky spokojní s úrodou repky.

Výmera zemiakov dosahuje okolo dvadsať hektárov a produkcia je tak ustálená na množstve, ktoré dokážu realizovať cez dlhodobé odbytové kanály.

„Niečo predáme cez našu predajňu a dodávame aj do základných a stredných škôl, rôznych jedální alebo do bojnických kúpeľov. Na jeseň robievame aj pravidelnú akciu s prievidzskou COOP Jednota,“ vymenúva Martin Leitman.

Marián Peťovský (vľavo), František Leitman (v strede) a Martin Leitman. 

Víťazi kategórie

V minulom roku investovali v produkcii zemiakov do modernizácie dopravníkov či generálnej opravy zemiakového kombajnu. Najväčšie náklady však znamenal nákup budov, v ktorých hospodária od začiatku deväťdesiatych rokov. Prenajímali si ich od družstva, dnes sú vo svojom. Na prvý pohľad sa pre nich nič nezmenilo, no tento krok znamená voľné ruky pri ďalšej modernizácii výroby.

„Chov dojníc červeného holsteina realizujeme v modernej maštali a  rekonštruovaný máme aj teľatník. To postavil otec, no ďalšie stavby sme mali v prenájme a po odkúpení si zaslúžia našu investičnú pozornosť. Z hľadiska strojov sme v minulom roku kúpili nový kŕmny voz a čaká nás ďalší nákup technológií. Rýchlosť obnovy ukáže až to, či budeme úspešní v lete uzavretej výzve,“ hovorí Martin Leitman.

Agrodanu kombinácia nadpriemerných produkčných ukazovateľov, širokej diverzifikovanej výroby, ale aj dobré ekonomické rozhodnutia priniesli úspech v súťaži ekonomických manažmentov Top Agro. V kategórii obchodných spoločností v znevýhodnených oblastiach sa za rok 2021 umiestnili na prvom mieste.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments