Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V kauze Dobytkár padol prvý trest. Pre sudcu za disciplinárne previnenie

V kauze Dobytkár padol prvý trest. Pre sudcu za disciplinárne previnenie
insert_photoTASR/Martin Baumann - Na snímke sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a bývalý predseda ŠTS Michal Truban prichádza na vypočutie osobitnej komisie Súdnej rady SR v súvislosti s kauzou Dobytkár v Bratislave 10. augusta 2020.

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michal Truban je vinný zo závažného disciplinárneho previnenia, keď sa nevylúčil z rozhodovania o väzbe pre nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Disciplinárny senát Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR ho v stredu potrestal polročným znížením funkčného platu o 50 percent. Rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov tri ku dvom.

Disciplinárny senát poukázal na to, že sudca musí oznámiť svoju zaujatosť vždy, ak je na to daný niektorý z dôvodov. Od tejto povinnosti nie je oslobodený ani v prípade, ak zaujatosť nenamietali účastníci konania.

“Pasivita účastníka alebo zlyhanie subjektu, ktorý je účastným na procese, samo osebe nedokáže ospravedlniť sudcu pred tým, aby nechránil záujem spoločnosti,” povedal predseda senátu NSS SR Michal Matulník.

Truban považuje verdikt za absolútne neprijateľný.

“Je to čierny deň pre slovenské súdnictvo,” podotkol.

Návrh na disciplinárne konanie voči Trubanovi podali predseda ŠTS Ján Hrubala a predseda Súdnej rady SR Ján Mazák 20. októbra 2020. Žiadali jeho preradenie na súd nižšieho stupňa.

“Podľa môjho názoru je odôvodnenie rozhodnutia v konečnom dôsledku plne v súlade s tým, čo sme tvrdili,” uviedol Hrubala v reakcii na stredajší verdikt.

“Je nesporné, že návrh na vzatie do väzby vybavoval sudca, ktorý má vo veci nespochybniteľnú vlastnú záležitosť,” povedal Hrubala o nevylúčení sa Trubana z rozhodovania o väzbe Norberta Bödöra. Bagatelizovanie situácie pred disciplinárnym senátom podľa neho dokazuje malígny úmysel sudcu.

Podľa disciplinárneho návrhu mal mať Truban záujem na spochybnení Mareka Kodadu, svedka vo väzobnej veci, z ktorej rozhodovania sa nevylúčil. Podľa svedka sa mal právnik Ján Gajan prihovárať za eurofondy pre projekt Altmayer, patriaci Trubanovej rodine.

Truban na pojednávaniach opakovane zdôraznil, že sa necíti byť vinný, podotkol, že nemal pomer k účastníkom konania a ani k prejednávanej veci. Disciplinárku vníma ako politicky motivovanú pre nesúhlas s rozhodnutím prepustiť Norberta Bödöra z väzby na slobodu. Poukázal na to, že prokurátor a ani obvinení nepodali voči nemu námietku zaujatosti.

Poznámka poľnoinfo.sk: Podrobne tému spracoval Denník N v článku Sudca Truban je vinný. Disciplinárny senát mu siahol na plat

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Martin Baumann - Na snímke sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a bývalý predseda ŠTS Michal Truban prichádza na vypočutie osobitnej komisie Súdnej rady SR v súvislosti s kauzou Dobytkár v Bratislave 10. augusta 2020.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments