Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

V decembri nedostanú všetci farmári priame platby

V decembri nedostanú všetci farmári priame platby
insert_photoTASR

Do Vianoc viacerým poľnohospodárom neboli vyplatené priame platby, čo znamená, že sa farmárom vytvárajú vrásky na čele. V prvom rade nebudú môcť splácať úvery a finančné inštitúcie ich môžu penalizovať.

Banky možno pochopia, že nariadenie Európskej komisie ukladá členským štátom možnosť vyplácať priame platby od 1. decembra do konca júna nasledujúceho roka. Informovala predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.

“Keďže sa v tomto roku zmenil systém vyplácania, ani rozhodnutia, ani peniaze neboli ešte všetkým subjektom doručené. Neznamená to však, že farmári by ich nemali dostať. Je to len otázka času, preto dúfame, že finančné inštitúcie budú ústretové a pochopia situáciu,” vysvetlila predsedníčka.

Ako povedala, viacerí poľnohospodári už dostali do konca decembra výzvy z bánk, aby odovzdali rozhodnutia o priamej platbe.

“VÚB banka bola na zmenu systému pripravená a preto všetky úvery na priame platby na rok 2015 sú splatné až 30. júna 2016. Dokonca v tomto roku pristúpila VÚB banka k tomu, že sme od septembra začali financovať priame platby už na rok 2016 a to aj napriek tomu, že nemáme rozhodnutia ani za platby v roku 2015. Klienti môžu zostať pokojní. Určite ich nebude nikto penalizovať,” uviedol pre poľnoinfo.sk Martin Hubinský, segment manažér VÚB banky pre poľnohospodárstvo. 

Podľa jej ďalších slov niektorí farmári v každom roku majú vysoké náklady, ale nižšiu úrodu, pričom musia zabezpečiť hnojivá, kvalitné osivá a jarné práce.

“Pevne veríme, že do tej doby platby budú vyriešené,” konštatovala Patasiová. Dodala, že v galantskom a dunajskostredskom regióne 30 % farmárov nedostalo rozhodnutie. Podobná je situácia aj v iných častiach SR. Poznamenala, že vo viacerých štátoch EÚ sa priame platby nezačnú preplácať v danom roku, ale až v ďalšom.

Autor článku: poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef
Jozef
23. december 2015 14:08

v okrese PD nedostalo platby celkom 7 podnikov spolu obhospodarujú výmeru takmer 6 700 ha s počtom 200 zamestnancov, si uvedomujú vážnosť situácie, nakoľko tieto podniky sú vidieckym zamestnávateľom, majú záväzky voči štátu a poisťovniam, dodávateľom a taktiež voči bankovým inštitúciám, takto sa dostávajú do zložitej finančnej situácie…. Nevyplatenie dotácií… Celý komentár »

RS
RS
23. december 2015 15:36

…sme aj taký, ktorý sme dostali rozhodnutia a nedostali sme na účty peniaze. Banka mala rozhodnutie, veritelia prísľub a dnes z PPA info z vrátnice “sorry nestihli sme, zabudli sme otvárame koncom januára…”

Anonym
Anonym
24. december 2015 13:04

Dalsi kliniec do rakvy smeru. Boja sa povedat, ze rozkradli uplne vsetko.

Anonym
Anonym
24. december 2015 13:28

Toto si zatiaľ nedovolila ani jedna vláda.

Anonym
Anonym
24. december 2015 16:55

Chudačkovia farmári, zlá macocha im zobrala puding so šľahačkou, a že až zajtra ho možno zjedia. Závislosť sa odkryla v plnej sile a každa odvykacia liečba je bolestivá.

peter
peter
24. december 2015 17:49

Toto je zatiaľ prvá vláda a prvý minister ,ktorý podporil aj živočíšnu výrobu,a nielen pánov hektárnikov,ktorí vyrábajú pšenicu pre rakúske spalovne,kuku-ricu do bioplyniek alebo na výrobu etanolu,olejniny končia v zahraničí a prakticky väčšina obilnín tiež ,nakoľko produkujú nadvýrobu.A toto sa aj slušne dotuje,lebo takto sa najjednoduchšie podniká.Prečo nerobíme to čo… Celý komentár »

G.S.
G.S.
24. december 2015 19:15

Peter a ty si myslíš, že tým, že sa u nás bude viac produkovať, tak bude v obchodoch viac našich potravín? Zabudni. Hypermarkety naše produkty nebudú predávať lebo nemáme takú silnú finančnú pozíciu aby sme si mohli dovoliť tie ich výpalnícke poplatky a listovné atď. Malý farmár sa tam nedostane… Celý komentár »

Anonym
Anonym
25. december 2015 7:25

Ďakujeme a v marci na to budeme myslieť.

agrarnik zHN
agrarnik zHN
28. december 2015 19:39

To čo spáchala komjatická klika s rýchlo kvasenými poľnohospodármi a svojím obslužným personálom je hanbou – na PPA sa správajú ako keby mali vedúcu úlohu v spoločnosti smeráci zakotvenú v ÚSTAVE SR.

jm
jm
28. december 2015 21:13

Pán Peter sa asi prebral zo spánku . Aká podpora bola na beztrhovky v minulosti asi neregistroval ? No nevadí. A pre bezmenného ,ver že poctivý farmár by súhlasil s okamžitým zrušením akých koľvek dotácií. Je to nespravodlivý sistém. Jednému ubrať a inému dať astronomické sumy bez vytvárania prínosu pre… Celý komentár »