V ČR opäť hrozí katarálna horúčka oviec, ochranné pásmo zahŕňa dve tretiny krajiny

V Česku opäť hrozí katarálna horúčka oviec. Štátna veterinárna správa preto od 1. mája stanovila pásmo, z ktorého bude okrem iného obmedzený presun zvierat. Zahŕňa asi dve tretiny Českej republiky, zasiahne do desiatich krajov. Zatiaľ do neho nespadá východná časť krajiny. ČTK o tom dnes (30.4.2025) informoval hovorca SVS Petr Vorlíček.
Ochorenie, ktoré postihuje ovce, kozy a hovädzí dobytok, sa vlani v septembri vrátilo do Českej republiky po pätnástich rokoch. Mimoriadne opatrenia sa skončili tento rok v januári, veterinári však už vtedy upozornili, že ide iba o dočasné uvoľnenie. Teraz začína byť opäť aktívny hmyz, ktorý chorobu prenáša – pakomáriky. SVS preto opäť vyhlásila pásmo, ktoré rozlohou zodpovedá tomu z vlaňajšieho októbra.
Výmera pásma je približne 51 000 kilometrov štvorcových. Patrí do neho celý kraj Karlovarský, Ústecký, Stredočeský, Liberecký, Plzeňský, Juhočeský, Královohradecký, Praha a časti Vysočiny a Pardubického kraja.
„Predpokladá sa, že práve v týchto oblastiach sa začne nákaza v období s aktivitou pakomárikov opätovne šíriť. Obmedzené bude premiestňovanie zvierat von z pásma, v rámci pásma nie. V pásme už na rozdiel od minulého roka nebudú vyhlasované ohniská katarálnej horúčky oviec a nebudú prijímané veterinárne opatrenia pre chovy s laboratórne potvrdeným výskytom nákazy,“ uviedol ústredný riaditeľ SVS Zbyněk Semerád.
Z chovov v pásme bude od mája možné presúvať mimo pásma len zvieratá ošetrené repelentmi či insekticídmi proti pakomárikom, a navyše negatívne vyšetrené na katarálnu horúčku oviec alebo zvieratá očkované. Podmienkou bude zároveň veterinárne osvedčenie vydané príslušnou krajskou veterinárnou stanicou. Tieto podmienky sa nevzťahujú na premiestňovanie zvierat na bitúnok.
Bez štatútu sezónne bez KHO
Novo už tiež nebude možné pri vývoze zvierat z celej ČR využívať štatút štátu sezónne bez KHO. Niektoré štáty, konkrétne Chorvátsko, Španielsko, Taliansko, Bulharsko, Rakúsko či Slovinsko umožňovali dovoz zvierat z ČR. Teraz bude potrebné využiť na premiestnenie zvierat do členského štátu EÚ iný spôsob. Podmienky sú opísané na webe SVS.
Choroba nie je prenosná na človeka. Nákaza sa prejavuje horúčkou, zápalmi a opuchmi v dutine ústnej, nozdrách, viečkach a ušiach, postihnuté môžu byť aj paznechty. Najmä na sliznici ústnej dutiny sa objavuje krvácanie a vredy, hovädzí dobytok väčšinou nemá klinické príznaky. Zvieratá sa nemusia plošne utrácať.
V zime sa podľa veterinárov začali v oblastiach, kde bola vlani katarálna horúčka oviec potvrdená, objavovať v chovoch hovädzieho dobytka vo vyššej miere napríklad potraty alebo pôrody života neschopných mláďat.
„Išlo veľmi pravdepodobne o dôsledok nákazy KHO z jesenného obdobia. Ako najúčinnejšiu ochranu proti neskoršiemu rozšíreniu nákazy do chovov preto SVS odporučila vykonanie dobrovoľnej preventívnej vakcinácie zvierat v chove proti sérotypu 3 katarálnej horúčky,“ uviedol Semerád.
Vakcinácia v ČR je dobrovoľná a zaplatiť ju musí chovateľ.
Počas minulého roka veterinári v ČR vyhlásili 115 ohnísk nákazy. Vyhlasovanie ochranných pásiem a mimoriadnych opatrení negatívne ovplyvňovalo chovateľov, sťažovali sa najmä za ušlý zisk z obchodovania so zvieratami vo vnútri Českej republiky, ale najmä s cudzími krajinami. České ministerstvo poľnohospodárstva už skôr uviedlo, že chovateľom ušlý zisk nepreplatí, môžu však zažiadať o pokrytie nákladov na očistu, dezinfekciu, dezinsekciu a deratizáciu hospodárstva i ďalšieho zariadenia a vybavenia.