Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

V Číne sa očakáva prudký nárast dopytu po potravinách

V Číne sa očakáva prudký nárast dopytu po potravinách
insert_phototlačový odbor Európskej komisie

Čína bude mať v nasledujúcich piatich rokoch veľké problémy so zabezpečením dodávok potravín v súvislosti s rastom dopytu po nich. Uviedol to námestník ministra poľnohospodárstva Čchen Siao-chua. Odhaduje, že čínska spotreba obilia bude rásť v rokoch 2011 až 2015 medziročne o 40 miliónov ton (celosvetová produkcia obilia 1770 miliónov ton). Spotreba rastlinného oleja medziročne bude rásť o 800.000 ton a mäsa o milión ton.

Námestníkov názor z vystúpenia na aktíve poľnohospodárov zverejnili burzové noviny šanghajské Securities News. Čchen uviedol, že sa vláda pokúsi uspokojovať rast dopytu politickými opatreniami, ale aj vyššími investičnými výdavkami a subvencovaním výrobnej činnosti roľníkov.

Peking je znepokojený každým oslabením dodávok potravín na trh, pretože rast ich cien zvyšuje mieru inflácie v krajine. Vlani v decembri dosiahla jej ročná miera 4,6 %, kým v novembri bola na 28-mesačnom maxime – 5,1 %.

Čínska plánovacia komisia oznámila, že bude zvyšovať minimálnu výkupnú cenu obilnín. Ich úroda dosiahla vlani 546,4 milióna ton, kým výroba rastlinného oleja 39,2 milióna a mäsa 77,8 milióna ton.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej komisie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments