Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Úroda obilnín v Nemecku je o 16 % vyššia než vlani

Úroda obilnín v Nemecku je o 16 % vyššia než vlani
insert_photobiospotrebitel.sk - pšenica špaldová

Berlín 22. augusta (TASR) – Podľa predbežných údajov Nemeckého združenia roľníkov (DBV) sa tento rok zobralo v krajine z polí 47 miliónov ton obilia, z toho bolo 24,3 milióna ton ozimnej pšenice. Úroda bola v porovnaní s vlaňajškom o 16 % vyššia. Generálny tajomník DBV Helmut Born však uviedol, že tohtoročný výsledok je o 7 % horší, než je priemerná úroda zrnín v krajine.

Podľa Borna v dôsledku poklesu výrobných cien na tonu obilia dôjde aj k zníženiu spotrebiteľských cien. Napríklad tona potravinárskej pšenice sa teraz vykupuje po 169 eur (5091 Sk), čo je o 10 % menej ako pred rokom.

Ceny vstupov pri pestovaní obilnín však medziročne vzrástli. V porovnaní s vlaňajškom dosiahol ich vzostup 30 až 40 %. Napríklad ceny umelých hnojív sa v porovnaní s predvlaňajškom zvýšili na dvojnásobok.

Podľa predbežných odhadov sa v EÚ dopestuje tento rok vyše 300 miliónov ton obilia. V porovnaní s vlaňajškom sa očakáva jeho vyššia úroda o 43 miliónov ton. V bežnom agrárnom roku sa dopestuje na svete vyše 2,1 miliardy ton obilia.

Born konštatoval, že tento rok by mal byť dobrým poľnohospodárskym rokom, nielen v Nemecku, ale aj vo svete.

Informovala o tom agentúra DPA.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: biospotrebitel.sk - pšenica špaldová

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments