Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Urobili si vlastný automat na surové mlieko

Urobili si vlastný automat na surové mlieko
insert_photoFarmárova nedeľa - automat na surové kravské mlieko v Šuňave

Približne pred dvoma týždňami sme uverejnili správu o automate na surové kravské mlieko v Bánovciach nad Bebravou. Tento, tak ako sa uvádzalo v článku, ale nebol úplne prvým na Slovensku. V Šuňave na Liptove, už niekoľko týždňov majú v skúšobnej prevádzke zariadenie, ktoré si z veľkej časti urobili svojpomocne. O tom, aké má výhody, ste si mohli vypočuť v nedeľnej relácii Farmárova nedeľa. My ponúkame prepis reportáže, ale aj fotografie automatu

„Na Slovensku sa mlieko z poľnohospodárskych podnikov predáva už niekoľko mesiacov. V našom podniku prišlo rozhodnutie mať takýto automat približne pred štvrť rokom,“ hovorí Ján Cvaniga, vedúci výroby Poľnohospodárskeho družstva Šuňava.

Predaj surového kravského mlieka z dvora sa ešte len rozbieha. Aj napriek tomu sú už na Slovensku desiatky fariem, ktoré túto možnosť využili. Preto je dôležité, aby poľnohospodári nestrácali trpezlivosť aj pri menšom predaji mlieka, ako napríklad odhadovali.

V PD Šuňava aj napriek tomu, že investovali nemálo prostriedkov do automatu, sú zatiaľ spokojní. Vedia, že myslenie ľudí sa nedá zmeniť zo dňa na deň.

„Denný predaj je okolo 50 – 70 litrov mlieka. Predávame 6 dní v týždni. Mlieko si nekupujú len obyvatelia Šuňavy, ale aj z blízkeho okolia,“ hovorí J. Cvaniga.

Foto Farmárova nedeľa: Automat zachytený z blízkosti.

A čo je dôvod spokojnosti predstaviteľa poľnohospodárskeho družstva? Je to najmä to, že obyvateľom obce ponúkli kvalitné mlieko priamo z farmy. Spokojnosť tiež isto zabezpečuje, že poľnohospodári na Liptove pohli rozumom a automat si z veľkej časti realizovali svojpomocne. Hlavné zariadenie kúpili z Českej republiky a všetky stavebné úpravy si robili v réžii poľnohospodárskeho podniku. Aj vďaka tomuto kroku sa nepohybuje cena automatu v Šuňave v desiatkach tisíc eur, za ktoré sa bežne predávajú, ale celé zariadenie so stavebnými úpravami stálo do 3300 eur.

Autor článku: Juraj Huba - spracované na základe relácie Farmárova nedeľa
Zdroj obrázku: Farmárova nedeľa - automat na surové kravské mlieko v Šuňave

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
mikmar
mikmar
28. júl 2009 15:27

Konečne niekto na Slovensku rožmýšľa aj smerom ako to urobiť a nie ako sa vyhovoriť, že to nešlo urobiť. Gratulujem, ak sa nájde viac „priekopníkov“, budeme úspešnejší všetci.

Marketa Kytkova
Marketa Kytkova
12. august 2009 16:13

Je to velmi dobra vec automat na mlieko.My mame v Banovciach nad Bebravou tiez automat na mlieko velmi pekny len je smutne ze je necisty.Tato vec ma byt prvorada a to je cistota po otvoreni dvierok mozete vidiet hnedu usadeninu.Potrebuje to dennu udrzbu a nie len oplach.