Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Upravený návrh rozpočtu nereflektuje na agrosektor

Rozpočtová kapitola Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na rok 2012 by mala zodpovedať významu agrárnej a vidieckej politiky v sociálno-ekonomických štruktúrach našej krajiny. V reakcii na upravený návrh budúcoročného štátneho rozpočtu z dielne Ministerstva financií SR, v ktorom sa pre chlebové odvetvie nezvýšili žiadne dodatočné zdroje, to povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.

“Vláda o ňom v stredu nerokovala a všetko nasvedčuje tomu, že koalícia doteraz v tejto otázke – podobne ako v niektorých ďalších – nedospela k zhode. Čas na schválenie rozpočtu a predloženie vládneho návrhu zákonodarnému zboru sa rýchlo kráti. V tejto chvíli sa ťažko odhaduje ďalší vývoj a vylúčiť nemožno žiadnu alternatívu, vrátane tej, že Slovensko vstúpi do budúceho roka s rozpočtovým provizóriom. Pre agropotravinársky komplex by to však nebolo ideálne riešenie, pretože by mu opäť chýbalo 10 % národného doplatku k priamym platbám a potrebná výška zdrojov pre štátnu pomoc,” uviedol Semančík.

Podľa neho národná vyrovnávacia platba predstavuje vo finančnom vyjadrení čiastku zhruba 40 miliónov eur. Štátna pomoc ešte v roku 2009 dosahovala až 24,667 milióna eur a o rok neskôr ešte 19,008 milióna eur.

Tohtoročný pád na 8 miliónov eur bol pre poľnohospodárov mimoriadne citeľný – dokonca natoľko, že po uhradení niektorých tradičných podpôr v štátnych podnikoch a organizáciách nezostalo pre samotných podnikateľov na pôde takmer nič. Celkom sa preto napríklad prestalo bonifikovať poistné, ktoré sa v predchádzajúcich rokoch zvyklo poskytovať – hoci nezriedka len v oklieštenej podobe.

Podľa SPPK by agrosektor v budúcom roku potreboval štátnu pomoc minimálne vo výške 25 miliónov eur.

“Túto sumu však rozhodne nedostaneme, ak by sa vláde a parlamentu nepodarilo pripraviť a schváliť štátny rozpočet. Pokiaľ sa Slovensko ocitne v rozpočtovom provizóriu, bude sa postupovať podľa tohtoročných rámcov a parametrov. Štátna pomoc by tak bola zhruba trojnásobne nižšia, ako v skutočnosti potrebujeme, čo by rozhodne nezvýšilo našu konkurenčnú schopnosť v spoločnom trhovom priestore EÚ,” zdôraznil predseda SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments