Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Tohtoročná úroda zemiakov bude podstatne vyššia ako vlani

Tohtoročná úroda zemiakov bude podstatne vyššia ako vlani
insert_photocernay.sk

Pestovateľské plochy zemiakov v SR v tomto roku síce mierne poklesli z 11.200 hektárov na 10.600 ha, napriek tomu vzhľadom na pomerne priaznivé vegetačné podmienky bude tohtoročná úroda zemiakov podstatne vyššia ako vlani. Uviedol to v tlačovej správe predseda Zemiakarského zväzu (ZZ) Viliam Bezák.

ZZ SR odhaduje, že úroda dosiahne približne 230.000 až 240.000 ton, čo bude predstavovať medziročný nárast o 60.000 ton. Z dlhodobého hľadiska to však nie je nič výnimočné a Slovensko sa tak vlastne podobne ako celá Európska únia v produkcii zemiakov v podstate iba vráti na úroveň roka 2009. Vlaňajšok nemožno považovať za smerodajný, pretože ho nielen v SR, ale v celej EÚ charakterizovali nižšie úrody.

Problémom tohto roka je skutočnosť, že úrodu tvorí menší počet väčších hľúz. Ich početnosť je v celej Európe nižšia, čo spôsobilo suché a teplé počasie v úvode pestovateľskej sezóny, ktorý je rozhodujúci pre tvorbu hľúz. Obchodné systémy neprejavujú ochotu akceptovať hľuzy nad 70 milimetrov a slovenskí producenti už ZZ SR avizovali ťažkosti s odbytom takéhoto tovaru.

Situácia má vplyv aj na cenovú hladinu, keď nákupné ceny zemiakov klesli takmer na tretinu minuloročného stavu. V súčasnosti ich poľnohospodári predávajú svojim obchodným partnerom zhruba po 10 až 12 eurocentov za kilogram, čo je na hranici výrobných nákladov. Či sa tento stav v plnom rozsahu premietne aj do cien pre konečného spotrebiteľa a bude ho tak motivovať k zvýšenému záujmu o zemiaky, to je v rukách obchodu. “Zatiaľ sa tak, žiaľ, nestalo,” dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: cernay.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments