Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Turbulencie v Palme môžu ovplyvniť ekonomiku agrosektora

Turbulencie v Palme môžu ovplyvniť ekonomiku agrosektora
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podľa informácií týždenníka Trend, Slavia Capital hľadá spoluinvestora pre svoju Palmu Group. Investičná skupina v posledných rokoch predala niekoľko firiem a jej najcennejším aktívom je tradičný výrobca tukov a olejov.

Slavia Capital kúpila Palmu v roku 2007 za približne 60 miliónov eur, keď v súťaži porazila českú agrochemickú skupinu Agrofert. Ako uvádza Trend, Slavia nepredáva celú Palmu, ale hľadá partnera.

„Nevylučujeme rokovania o vstupe potenciálnych partnerov do niektorých podnikateľských aktivít spoločnosti Palma Group. Avšak v súčasnej fáze ich nebudeme komentovať,“ reaguje pre týždenník Trend hovorca Slavie Peter Benčúrik.

Podľa ďalších informácií je ale dohoda o delení aktív Palmy na spadnutie a mala by sa zrealizovať do niekoľkých týždňov. Najpravdepodobnejší je presun časti výroby do nového spoločného podniku. Trend informuje, že jednania medzi súčasným vlastníkom majú prebiehať s významnými hráčmi svetového olejárskeho priemyslu – Bunge, Cargill, alebo Archer Daniels Midland, ktorý v Boleráze prevádzkuje spoločnosť Amylum Slovakia.

Za posledné dva roky Palma Group zarobila každý rok po vyše štyri milióny eur pri tržbách 150 miliónov eur ročne.

Palma významným spôsobom ovplyvňuje pestovanie repky na Slovensku. Jej výmery dosiahli v roku 2010/2011 úroveň 145,3 tisíc hektárov. Výmera slnečnice v roku 2010/2011 dosiahla 89,5 tisíc hektárov. V aktuálnej sezóne sa nepočíta s výraznejším nárastom plôch slnečnice. Výmery oboch olejnín v posledných jedenástich rokoch (2000-2011) významne rástli. Slnečnice o 28,2 percenta a repky o 55,1 percenta.

Ak by repka a slnečnica naďalej mali súčasného silného spracovateľa, je predpoklad, že plochy týchto olejnín by sa mohli udržať na súčasnej úrovni, poprípade mierne rásť i do budúcnosti. Ak dôjde k akýmkoľvek turbulenciám v Palme, môže to významne ovplyvniť ekonomiku celého slovenského poľnohospodárstva.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk (v článku boli použité aj informácie z týždenníka Trend, ktoré boli publikované 7. decembra 2011)
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments