Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 9.7.2018

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 9.7.2018
insert_photoautor

Trhové ceny potravinárskej pšenice sa okrem dodacieho miesta v Prahe (kde sa cena v porovnaní s predchádzajúcim týždňom znížila o 1,90 eur/t) zvýšili.

V Hamburgu bola cena potravinárskej pšenice v porovnaní s 18. júnom tohto roku vyššia o 12,50 eur/t. V Rouene sa cena pšenice na potravinárske použitie zvýšila v medzitýždňovom porovnaní o 9,77 eur/t.

Kŕmny jačmeň nebol vo viacerých dodacích miestach kótovaný. Trhová cena kŕmneho jačmeňa sa znížila v Zachodni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 11,85 eur/t a v Bratislave o 12,56 eur/t.

Trhové ceny kukurice na kŕmne použitie sa v niektorých dodacích miestach mierne zvýšili, resp. mierne znížili. V Bruseli sa cena kŕmnej kukurice zvýšila o 4,00 Eur/t a v Budapešti o 0,38 Eur/t.

Ministerstvo poľnohospodárstva USA predpovedá v sezóne 2018/19 zníženie produkcie pšenice v EÚ, Ruskej federácii, na Ukrajine a v Austrálii. Mierne vyššiu produkciu pšenice dosiahnu pravdepodobne severoamerickí a argentínski farmári. Predpokladá sa zníženie importu kŕmnej pšenice vo svete počas obchodnej sezóny 2018/19, ale rekordný export potravinárskej pšenice podporovaný vyšším dopytom zo strany niektorých ázijských a afrických krajín, v ktorých sa zvyšujú príjmy obyvateľstva a menia stravovacie zvyklosti. 

Brazília v sezóne 2018/19 dovezie s ohľadom na nízke domáce zásoby a rastúcu spotrebu 7,5 mil. ton pšenice, prevažne od argentínskych dodávateľov, ktorí majú výhodu bezcolného prístupu na brazílsky trh. Ďalšie členské štáty zoskupenia Mercosur (Paraguaj, Uruguaj) pozberali z polí nižšiu úrodu pšenice a ich exportné možnosti na trh Brazílie veľmi zoslabli. Po niekoľkých rokoch vysokých zásob pšenice vo svete sa v sezóne 2018/19 predpokladá zníženie záverečného stavu zásob až o 25 %.

Autor článku: NPPC - VÚEPP
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments