Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Tlak európskych mliečnych farmárov pokračuje

Tlak európskych mliečnych farmárov pokračuje
insert_photoJosef Berchtold, časopis Bayerisches Landwirtschaftliches Wochenblatt číslo 45/ 2008, Fotografia sa umiestnila v súťaži Medzinárodnej federácie poľnohospodárskych novinárov a vyjadruje výkyvy v mliečnom odvetví.

Ministri poľnohospodárstva členských krajín Európskej únie dnes na krízovom neformálnom zasadnutí v Bruseli podporili návrh Európskej komisie (EK) na zriadenie expertnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať situáciou v mliekarenskom sektore. Žiadne ďalšie konkrétne závery dnešné rokovanie neprinieslo.

Pracovná skupina tvorená expertmi z členských krajín a EK má začať fungovať na budúci týždeň a jej úlohou bude prediskutovať kroky na pomoc sektoru mlieka zo stredno- a dlhodobého hľadiska.

Z krátkodobého hľadiska majú mliekarenskému sektoru pomôcť ďalšie opatrenia, ktoré EK predložila v septembri. V rámci nich sa členským štátom má napríklad umožniť poskytnúť dočasnú štátnu pomoc do výšky 15.000 eur (451.890 Sk) na poľnohospodára.

EK takisto navrhla, aby sa na mliekarenský sektor vzťahovala pohotovostná klauzula, ktorá sa už uplatňuje v ostatných poľnohospodárskych oblastiach. Cieľom je umožniť rýchlejšiu reakciu na prípadné výkyvy na trhu v budúcnosti. Tretím krokom je nákup výrobných kvót od poľnohospodárov a ich presun do národnej rezervy, pričom by sa tieto prídavné kvóty nebrali do úvahy pri určovaní národných výrobných úrovní. Členský štát sa tak vyhne riziku prekročenia svojho národného limitu a platenia poplatku.

EK v reakcii na pretrvávajúce problémy, keď farmári čelia nízkym výkupným cenám mlieka, predložila ešte v júli sériu opatrení, ktoré majú podporiť farmárov a pomôcť stabilizovať mimoriadne zložitú situáciu na trhu. Patrí sem predĺženie intervenčných nákupov masla a odtučneného sušeného mlieka o šesť mesiacov oproti pôvodnému plánu. Súkromné skladovanie masla, ktoré Brusel opätovne zaviedol v januári tohto roku, sa predlžuje do konca februára budúceho roka. Rovnako zostávajú v platnosti vývozné náhrady pre mliečne výroby dovtedy, kým to bude potrebné.

Komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerová Boelová dnes zopakovala, že sa neustúpi od rozhodnutí prijatých v rámci minirevízie poľnohospodárskej politiky, vrátane platného systému kvót na mlieko, ktoré sa majú od roku 2015 prestať uplatňovať. Dôkazom toho, že doteraz prijaté opatrenia mali pozitívny dopad, sú podľa nej jasné náznaky zvyšovania cien mlieka a mliečnych výrobkov v EÚ i mimo nej.

Slovensko podľa ministra pôdohospodárstva Vladimíra Chovana dlhodobo podporuje zastavenie navyšovania kvót na mlieko a požaduje spolu s viacerými ďalšími štátmi, aby sa zvyšovanie kvót aspoň na rok zmrazilo.

„Nemôžeme zatiaľ konštatovať, že by sme niečo z jednotlivých nástrojov využili na Slovensku, intervenčné nákupy a proexportné dotácie neboli slovenskými spracovateľmi plošne využívané, boli využívané veľmi málo, čiže my skôr profitujeme z toho, že sa ustabilizuje situácia vo veľkých štátoch, u veľkých producentov,“ konštatoval Chovan.

V reakcii na tvrdenie EK, že ceny mlieka rastú, minister poukázal, že priemerné augustové ceny mlieka boli v EÚ síce 26 centov, ale na Slovensku je to menej.

„My nemôžeme akceptovať ako dobrý stav to, že v EÚ je priemerná cena 26 centov, to znamená, že niektoré štáty majú aj 30 centov a SR má 20 centov. My nevieme za takýchto podmienok konkurenčne vyrábať mlieko, čiže potrebujeme, aby EK urobila takú záchrannú sieť pre poľnohospodárov tam, kde klesne cena pod priemernú európsku cenu,“ zdôraznil Chovan, podľa ktorého situáciu nerieši ani vyplácanie štátnej pomoci vo výške 15.000 eur. Na takúto pomoc navyše štáty v pretrvávajúcej kríze ani nemajú peniaze.

Dnešné zasadnutie ministrov sprevádzajú celý deň protesty stoviek poľnohospodárov z viacerých európskych štátov, ktorí sa zhromaždili v okolí budovy Rady Európskej únie. Prítomnosť traktorov demonštrantov značne skomplikovala dopravu v Bruseli.

Polícia uzavrela okolie budovy rady, pred ktorou sa už niekoľko hodín pred začatím zasadnutia zhromaždili demonštranti s transparentmi, píšťalkami a kravskými zvoncami. Niektorí nahnevaní farmári hádzali na policajtov vajíčka, fľaše a balóny naplnené mliekom, vytrhávali dlažobné kocky z chodníka pred budovou a pálili pneumatiky.

Podľa slovenského ministra sú pretrvávajúce protesty farmárov dôkazom toho, že doterajšie kroky EK boli „pomalé, alibistické a bez zhodnotenie ich dopadu na prax“. Ministri sa znovu stretnú o dva týždne v Luxemburgu.

Autor článku: spravodajkyňa TASR v Bruseli - Monika Poláková
Zdroj obrázku: Josef Berchtold, časopis Bayerisches Landwirtschaftliches Wochenblatt číslo 45/ 2008, Fotografia sa umiestnila v súťaži Medzinárodnej federácie poľnohospodárskych novinárov a vyjadruje výkyvy v mliečnom odvetví.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments