Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

ŠVPS začne likvidáciu 7000 prasiat na farme pri Lučenci

ŠVPS začne likvidáciu 7000 prasiat na farme pri Lučenci
insert_photoTASR - V roku 2004 zasiahol Slovensko klasický mor ošípaných. Na farme v Koši bolo zlikvidovaných 8300 zvierat všetkých vekových kategórií.

Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) začne pre africký mor ošípaných (AMO) v stredu 30. júna s likvidáciou 7000 prasiat na farme pri Lučenci. Potvrdil to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

“Vzhľadom na potvrdenie AMO u uhynutej prasnice z piatka minulého týždňa (25. 6.) v ďalšej sekcii, ako boli diagnostikované predchádzajúce prípady, ŠVPS pristupuje k usmrteniu všetkých zvierat na farme v počte cez 7000 kusov. Dôvodom je, že choroba cirkuluje aj u ostatných zvierat. A tým je predpoklad, že všetky zvieratá budú postihnuté v krátkej dobe vírusom AMO a dôjde k masívnemu úhynu. S utrácaním zvierat sa začne od stredy (30. 6.),” spresnila ŠVPS k aktuálnej nákazovej situácii AMO na družstve Agrospol Boľkovce.

Šéf MPRV Samuel Vlčan (nominant OĽANO) po stredajšom (23. 6.) rokovaní vlády informoval, že pri Lučenci v Boľkovciach sa vo veľkochove potvrdil AMO.

“Národné referenčné laboratórium pre mor ošípaných vo Zvolene potvrdilo výskyt afrického moru ošípaných u domácich zvierat. Je to prvé potvrdenie AMO u domácich ošípaných v roku 2021,” priblížil agrominister.

Tento prípad je podľa neho závažný z toho dôvodu, že ide o veľkochov ošípaných, kde je približne 7400 ošípaných.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR - V roku 2004 zasiahol Slovensko klasický mor ošípaných. Na farme v Koši bolo zlikvidovaných 8300 zvierat všetkých vekových kategórií.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments