Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Súťaž o Najkrajší chotár má dvoch víťazov

Súťaž o Najkrajší chotár má dvoch víťazov
insert_photoKlub poľnohospodárskych novinárov

Často sa o Slovensku vraví, že krásna príroda s chránenými živočíchmi a rastlinami a rôzne prírodné úkazy sú pastvou pre oči. Keď ale porovnáte pohľady na slovenskú krajinu s inými štátmi – napríklad Švajčiarskom či Rakúskom však zrejme prídete k záveru, že tej našej čosi chýba.

Možno pre niekoho sú to maličkosti, ale zaburinené polia, zdevastované poľné cesty či rozpadávajúce sa budovy odradia aj menej náročných turistov od návštevy inak vzácnych zákutí – dolín, pohorí, či oblastí s bohatou históriou a tradíciami. Keďže starostlivosť o krajinu dostali do vienka najmä poľnohospodári, Klub poľnohospodárskych novinárov  sa pred trinástimi rokmi rozhodol podnietiť ich zvýšený záujem o jej skultúrňovanie. Či sa to roľníkom darí ukazuje súťaž o Najkrajší chotár roka. Jej 13. ročník priniesol v tomto roku niekoľko noviniek.

Aj keď sa ešte na jar zdalo, že súťaž upadne do zabudnutia. Dovtedajší odborný garant súťaže Agentúra pre rozvoj vidieka so sídlom v Nitre sa jej vzdala, lebo nedostala na súťaž finančný transfer z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Klub poľnohospodárskych novinárov súťaž vzal pod svoju organizáciu a uskutočnil s vlastnými kapacitami a najmä vďaka organizáciám, ktoré poskytli odborníkov do hodnotiteľskej komisie. Jej členovia brázdili celý mesiac slovenské chotáre. Najvýraznejšie prispela Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ale vďaka patrí aj Slovenskej agentúre životného prostredia so sídlom v Banskej Bystrici, nitrianskemu Agroinštitútu, ale aj Vidieckemu parlamentu Slovenskej republiky so sídlom v Banskej Bystrici.

Do súťaže sa prihlásilo 15 poľnohospodárskych firiem (viac ako v predchádzajúcich ročníkoch) s výmerou od 130 do 3 500 hektárov poľnohospodárskej  pôdy. A hoci pekný chotár napovedá veľa o vzťahu gazdov k pôde ako takej, k obrobeným poliam aj  lúkam, k dedine a tradíciám, starostlivosť oň si predsa vyžaduje iné úsilie na veľkej a iné zase na menšej výmere. Preto po prvý raz súťažili prihlásené poľnohospodárske firmy v dvoch kategóriách. A tomu sa prispôsobili aj hodnotiace kritériá, ktoré zohľadňujú  vzťah k pôde, k zvieratám aj ľuďom, pôsobiacim v danom chotári.

Členovia odbornej komisie si všímali napríklad obrobenosť pozemkov aj úvratí, zdravotný stav porastov aj výživy v nich, funkčnosť protieróznych opatrení, remízok a vetrolamov, využívanie krajinotvorných prvkov, stav chránených pozemkov (biotopov v nich či mokradí),  stav poľných ciest aj okolí verejných komunikácií, ktoré hraničia s poliami, ale aj poriadok na hospodárskych dvoroch či pohodu zvierat a všeličo iné. Jednoducho všetko to, čo napovedá, že v chotári sa pohybuje dobrý gazda. A dobrý gazda je aj ten, ktorý nedopustí, aby odišla z chotára pridaná hodnota, ktorá – okrem iného – pomáha rozvíjať vidiek. Aby sa v ňom ľuďom dobre žilo, spolupracuje  s inými organizáciami v území.

 

Celkové hodnotenie – Najkrajší chotár 2013:

Farmy nad 500 ha:

1. PD Važec (96 bodov)

2. ŽIAREC, poľnohospodárske družstvo Tvrdošín (95,6 bodov)

3. SEMA HŠ s.r.o., Sládkovičovo (95,2 bodov)

 

Farmy do 500 ha:

1. Oľga Apoleníková, SHR, farma Pružina (96,25 bodov)

2. Oliver Slezák – SHR, Farma Cífer (93,25 bodov)

3. PD Kľačianska Magura, Turčianske Kľačany (85,2 bodov)

 

Ostatní súťažiaci v obidvoch kategóriách podľa abecedy:

Agropartner Plavecké Podhradie, s.r.o.

AT TATRY s.r.o., Spišská Belá

BALSEED spol.s.r.o. , Kameničná

Kráľka s.r.o., Kameničná

PAMALA s.r.o., Kameničná

POĽNOVTÁČNIK a.s., Lehota pod Vtáčnikom

PD GADER Blatnica

PD LČV Čimhová

PD Ludrová

Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutoční 24. októbra v Topoľčiankach.

Autor článku: Soňa Ludvighová - podpredsedníčka Klubu poľnohospodárskych novinárov pri SSN
Zdroj obrázku: Klub poľnohospodárskych novinárov

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Koloman
Koloman
15. september 2013 16:40

Agentura pre rozovj vidieka to toho roku nevykonala nie pre nepridelenie financii, ale preto, lebo na to nema odborny potencial po vsetkych tych personalnych cistkach. Toto je maslo bezpecnostneho technika Barbarica a rozhodcu Stredaka….

agrarnik z HN
agrarnik z HN
26. september 2013 18:11

keby obecný hrdina a čestný rodák z Komjatic zamestnal aj ženu šefa inšpektorátu práce dnes ako experta na vidiek bolo by transfér prešiel. Nemohli ju spraviť riaditeľkou odboru rybolovu a morského výskumu na ministerstve a mhla sa zúčastniť aj ARVI