Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Úrody a situácia na agrárnych trhoch v štátoch V4

Na jubilejnom 50. stretnutí predstaviteľov poľnohospodárskych komôr krajín Visegrádskej štvorky (V4), ktoré sa momentálne koná v maďarskom Szekszárde si zástupcovia jednotlivých komôr vymenili aj informácie o aktuálnych úrodách a situácii na agrárnych trhoch.

Summit potvrdil, že vo všetkých krajinách V4 sú tohtoročné úrody obilia vyššie ako vlani, no keďže vlaňajšok bol najmä v ČR, Maďarsku a SR poznamenaný extrémne suchým počasím, medziročné porovnania nie sú celkom objektívne. Okrem toho horšie dopadne úroda jesenných plodín, na čo bude mať vplyv horúce a suché počasie v júli a čiastočne aj v auguste.

„Namiesto pôvodne očakávaných 8 miliónov ton zrnovej kukurice jej poľnohospodári u nás zozbierajú len asi 6 miliónov ton“, uviedol Miklós Kis z Maďarskej agrárnej komory (MAK).

Napriek tomu však podľa neho ceny nekopírujú túto skutočnosť a sú medziročne o viac ako 20 % nižšie, pričom momentálne dosahujú asi 150 eur za tonu. Zhoršilo sa aj speňažovanie ostatných rastlinných komodít na maďarskom trhu, najmä slnečnice a pšenice. Preto sa maďarskí poľnohospodári domáhajú určitých cenových intervencií, resp. iných relevantných foriem riešenia tejto situácie. V dôsledku častého porušovania zmluvných vzťahov vzrástol význam arbitrážneho súdu, ktorý MAK zriadila vo svojej pôsobnosti.

Ako informoval Robert Nowak z Národnej rady poľnohospodárskych komôr Poľska, podľa tamojšieho štatistického úradu produkcia letných plodín medziročne vzrástla asi o 13 %, ale ich ceny v lete klesli o 30-50 %. Momentálne sa však už odrazili od dna a zaznamenali približne 5-percentné zvýšenie. V sektore živočíšnej výroby došlo k poklesu nákupných cien ošípaných, zatiaľ čo v prípade hovädzieho mäsa zostali stabilné. Pod hrozbou prekročenia produkčných kvót surového kravského mlieka poľskí poľnohospodári obmedzili jeho produkciu, čo prispelo k udržaniu relatívne vyššej nákupnej ceny.

Za priemerný označil tento pestovateľský rok zástupca Agrárnej komory (AK) ČR Jiří Felčárek. Podľa neho nákupné ceny za riekou Moravou sa v porovnaní s vlaňajškom znížili asi o štvrtinu. Aj preto AK ČR odporučila svojim členom, aby komodity momentálne nepredávali a čakali na vyššie ceny. Českí poľnohospodári zvýšili využívanie termínovaných obchodov, a to aj napriek tomu, že rozhodcovský súd ich vlani do určite miery spochybnil, keď obchod by sa podľa neho nemal uzatvárať na výrobok, ktorý ešte neexistuje. Na druhej strane práve termínované obchody predstavujú jednu z možností na zmierňovanie dôsledkov veľkých cenových výkyvov, ku ktorým dochádza na agrárnom trhu.

„Takisto u nás je produkcia letných komodít vyššia ako vlani, ale v skutočnosti osciluje okolo päťročného priemeru, prípadne ho len mierne prevyšuje“, povedal predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík. „Pokles cien je však taký veľký, že viacerí poľnohospodári utŕžia za predaj obilia alebo repky menej prostriedkov ako pred rokom, keď dosiahli nižšie úrody. Špecifikom tohto roka sú tiež veľké produkčné rozdiely medzi regiónmi i jednotlivými podnikmi. Zatiaľ čo niekde sa pohybujú na hranici rekordov, inde hovoria o historicky najnižších úrodách“.

Schôdzka poľnohospodárskych komôr krajín V4 bude pokračovať v stredu (11.9.), pričom rokovanie sa rozšíri o účasť zástupcov mimovládnych farmárskych organizácií z Rumunska a pobaltských krajín.

Autor článku: Stanislav Nemec - SPPK
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments