Novela zákona o hnojivách, ktorá má zamedziť znečisteniu pôdy a podzemných vôd, schválili v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR. Mení sa zároveň aj zákon o odpadoch a legislatívna úprava aplikácie čistiarenského kalu a dnových sedimentov do pôdy.
Slovenský pozemkový fond (SPF) bude môcť reštituentom ponúknuť namiesto náhradných pozemkov peniaze. Stane sa tak v prípade, ak osoby neakceptujú ponúknuté pozemky od fondu. Vyplýva to z novely zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku, ktorú v stredu schválili poslanci parlamentu.
Vo februári zaznamenala kukurica na burzách mierne oslabenie. Burza v Budapešti (BÉT) zaznamenala pokles ceny o približne 1 percento. Obchodovanie sa nieslo vo vlažnom záujme o túto komoditu. Burza v Paríži (EURONEXT) zaznamenala podobný priebeh ako pri pšenici. Prvá polovica mesiaca bola v znamení stabilizácie cien, ale v druhej polovici došlo k miernemu poklesu o približne 2 percentá. Cena kukurice na burze CBOT od začiatku roka klesla o viac ako 13 percent. Na druhej strane pozitívny je fakt, že cena zaznamenala minulý mesiac posilnenie o viac ako 7 percent, oproti mesiacu január.
Vývoj cien pšenice v mesiaci február by sa dal charakterizovať ako pokojný. Výraznejší pokles cien sa zastavil a na burze Chicago (CBOT) došlo i k nárastu o približne 9 percent. Posledný februárový deň pšenica zhodnotila o 3 percentá a to vplyvom pozitívnej správy o vývoji HDP v USA a oslabeniu dolára.
Orgány potravinového dozoru budú môcť udeliť za opakované závažné porušenie zákona o potravinách pokutu do výšky až 2 miliónov eur oproti doterajšej možnosti 1,66 milióna eur. Vyplýva to z novelizácie zákona o potravinách, ktorého návrh pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR a na dnešnej schôdzi ho prerokovala a schválila vláda SR. Novelizácia zákona sa má zároveň prerokovať v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní.
Nie len dopestovať, ale i komoditu dobre speňažiť. To si hovoria mnohí predstavitelia poľnohospodárskych podnikov v období, keď sumarizujú osevný plán pre tento rok. Ako vhodnou alternatívou za veľkoplošne pestované komodity môžeme považovať mak. Pokiaľ v roku 2003 sme túto plodinu, podľa Štatistického úradu SR, pestovali len na 437 hektároch, v minulom roku to už bolo 2050 hektárov.
Čína potvrdila svoju pozíciu lídra svetového poľnohospodárstva. Čínska ekonomika produkuje najväčšie množstvo potravín na svete. Podľa najnovších údajov, zverejnených Svetovou obchodnou organizáciou WTO, celková hodnota poľnohospodárskych výrobkov vyprodukovaných v Číne v roku 2008 vzrástla v porovnaní s rokom 2007 o 30 % na 760 miliárd dolárov.
Do SR sa za prvých 11 mesiacov minulého roka doviezli zemiaky v hodnote 13,6 milióna eur. V rovnakom období roku 2008 sa na Slovensko doviezli zemiaky za 10,4 milióna eur, čo predstavovalo medziročný nárast hodnoty importu až o 30,8 %. Vyplýva to zo správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).
Ministerstvo pôdohospodárstva v uplynulých dňoch predstavilo návrh na zrušenie osobitnej platby na cukor pre rok 2010. Ako dôvod uvádza, že na Slovensku je menej ako 50 percent výmery spadajúcej pod platbu využívanú na pestovanie cukrovej repy. V návrhu sa hovorí, že platbu treba nahradiť inou formou podpory, len pre tých, ktorí cukrovú repu naďalej pestujú. Podľa vyjadrenia Mareka Kodadu z Ministerstva pôdohospodárstva, je dotácia určená najmä na kompenzáciu rozdielu cien cukrovej repy pred reformou a po reforme. U poľnohospodárov sa ale tento návrh stretol s nepochopením. Na Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru prišlo niekoľko listov z regionálnych komôr, ktoré tento krok odmietajú. Aká je súčasná situácia sme sa spýtali Štefana Adama z Odboru poľnohospodárstva a služieb na SPPK.
Najkomentovanejšie za 7 dní