Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Štatistický úrad realizuje veľký Poľnohospodársky cenzus fariem 2020

farma

Štatistický úrad (ŠÚ) SR oslovuje 34.000 fariem, a to vrátane malých roľníkov a domácností, aby získal unikátne informácie o agrárnom sektore. Informovalo o tom oddelenie komunikácie ŠÚ SR.

Štatistický úrad SR realizuje zber dát pre veľký Poľnohospodársky cenzus fariem 2020, ktorého cieľom je podrobne zmonitorovať stav slovenského poľnohospodárstva.

Do osobitného zisťovania, ktoré sa realizuje v celej EÚ, bolo na základe analýzy rôznych evidencií zaradených približne 34.000 fariem v SR. Ide o podnikateľské subjekty vrátane samostatne hospodáriacich roľníkov, ako aj domácností, ktoré obrábajú pôdu, alebo chovajú hospodárske zvieratá nad limitom stanoveným nariadením EÚ. Z oslovených tvoria približne tretinu registrované podnikateľské subjekty, zvyšok sú domácnosti.

Výsledky cenzu fariem prinesú unikátne informácie o farmách, vrátane malých fariem a domácností, ktoré si privyrábajú poľnohospodárskou produkciou.

Základné informácie budú zverejnené začiatkom roka 2022

“Získame údaje nielen o počte fariem, ale aj o ich produkcii, informácie o priemernom farmárovi, koľko má rokov, aké má vzdelanie a do akej miery sú do života farmy zapojení rodinní príslušníci,” vysvetlil Peter Danko, riaditeľ odboru štatistiky poľnohospodárstva ŠÚ SR.

Európska únia organizuje cenzus v 10-ročných intervaloch, každé tri roky v medziobdobí sa robia menšie výberové zisťovania. Základné informácie zo zisťovania budú zverejnené začiatkom roka 2022.

Súčasťou zisťovania je aj aktuálna výmera a využitie obhospodarovanej pôdy, štruktúra pestovaných plodín, počet a druhy chovaných zvierat. Predmetom zisťovania budú napríklad aj vinohrady, skleníky a fóliovníky, ako aj iné činnosti fariem zamerané napríklad na cestovný ruch.

Podľa posledných dát z roku 2016 približne 49 % slovenských fariem má potenciál privyrobiť si poľnohospodárstvom ročne do 4000 eur. Na základe výsledkov realizovaného zisťovania sa tieto informácie zaktualizujú.

Výsledky poslúžia pri tvorbe domácej a celoeurópskej poľnohospodárskej politiky, respektíve na formovanie konkrétnych opatrení podpory tohto sektora v EÚ.

“Veríme, že oslovené subjekty aj v tejto neľahkej situácii spôsobenej ochorením COVID-19, prispejú k objektívnym štatistickým informáciám o aktuálnom stave poľnohospodárstva v Slovenskej republike,” dodal Danko.

Štatistický formulár môžu malí farmári vyplniť na papieri alebo elektronicky, podnikatelia len elektronicky.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1550 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. G.S.
    25. novembra 2020

    No keby som tam videl nejaké “unikátne” informácie, tak vám zatlieskam. Načo je nám CEHZ, ak tu znova musím zadávať tie isté údaje? Načo nám je podávať výkaz Osev a dávať žiadosti na PPA, ak tu znova požadujú tie isté údaje? Načo je nám dávať hlásenia do sociálnej a zdravotnej poisťovne, ak ich tu znova požadujú, rovnako aj z OR? A táto sranda za určite pekné peniaze sa bude “spracovávať” až dva roky? No srandisti.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.