SPPK: Rok 2016 možno označiť za rok plný paradoxov
Rok 2016 možno označiť za rok plný paradoxov. Nepriaznivé počasie zo začiatku jari prinieslo miliónové škody slovenským pestovateľom špeciálnych plodín, hlavne ovocinárom, ale aj veľké ponaučenie z tejto situácie. Uviedol topri hodnotení roku v agrosektore predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.
“Proti mrazom nevieme bojovať, a preto musíme hľadať rôzne riešenia tohto problému, ktoré by nespočívali len vo finančnom odškodnení za straty. Po zvyšok roka sa zase vyhovujúce rozloženie zrážok podpísalo pod rekordné úrody hustosiatych obilnín, repky, ale aj jesenných plodín – kukurice, zemiakov a cukrovej repy. V ostrom kontraste však vyznievajú realizačné ceny komodít rastlinnej výroby a pokračujúce nízke ceny živočíšnych komodít, ktoré sú hlboko pod výrobnými nákladmi,” priblížil.
“Rok 2016 opäť potvrdil, že chyby z minulosti nás naďalej prenasledujú a ich následky musíme denno-denne riešiť v snahe zastabilizovať agropotravinárstvo na Slovensku a pokúsiť sa prinavrátiť mu niekdajšie postavenie, kedy prosperovalo a kedy sa mu spoločnosť neobracala chrbtom,” podčiarkol.
Celému roku 2016 podľa Semančíka však dominovala mliečna kríza, teda na jednej strane finančná pomoc štátu, na strane druhej pokračujúce následky prepadu nákupných cien mlieka a apel na systémové riešenie tohto sektora živočíšnej výroby.
“Ani potravinári nemali jednoduchý rok. Naďalej dominovali nekalé obchodné praktiky niektorých obchodných reťazcov, ktoré sa aj zásluhou našej samosprávy dostali až na stôl Európskej komisie. Prístup niektorých obchodníkov k našim potravinárom je v mnohých prípadoch arogantný, dodávatelia hovoria dokonca až o vydieračských praktikách. Je preto pre nich zadosťučinením, že sa táto téma začala intenzívne riešiť práve počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ,” konštatoval.
“V druhej polovici toto roka riešili potravinári najmä dopady nového zákona o odpadoch, ktorý neúmerne finančne zaťažil výrobcov potravín. Počas roka 2016 sa postupne naplno preukázalo, že úprava DPH na vybrané potraviny v skutočnosti nepriniesla vyššiu spotrebu slovenských potravín, ale najviac z koláča si vo vyšších maržiach odniesol samotný obchod, nie výrobcovia potravín,” dodal predseda SPPK.