Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SPPK je od piatka v Copa Cogeca

SPPK je od piatka v Copa Cogeca
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Emil Macho, predseda SPPK (vľavo)

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa od piatka oficiálne stala členom najväčšej lobistickej poľnohospodárskej organizácie v EÚ – Copa Cogeca. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

 “Vstup najväčšej agropotravinárskej samosprávy na Slovensku do organizácie Cogeca schválili jej členovia už vo štvrtok 13. septembra. Dnes o vstupe SPPK rozhodli členovia organizácie Copa,” spresnila Holéciová. 

Jediná relevantná agropotravinárska samospráva na Slovensku – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora – tak podľa nej bude mať s finančným prispením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zastúpenie v oboch významných organizáciách. 

Priblížila, že Copa Cogeca presadzuje záujmy svojich členov, teda poľnohospodárov krajín Európskej únie a po novom už aj slovenských.

“Aj preto je vstup SPPK pre našich poľnohospodárov veľmi pozitívnou správou,” povedala Holéciová.

“Aj s naším hlasom budeme môcť ovplyvňovať tvorbu rozhodujúcich európskych predpisov, pravidiel či politík. Už dnes som hlasoval o oficiálnej pozícii k Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) po roku 2020 tak, aby bola výhodná aj pre našich poľnohospodárov. Na Slovensku sme v minulosti nevyužili dva programy rozvoja vidieka. Teraz musí byť naším cieľom efektívne využiť možnosti pre rozvoj slovenského vidieka, ktoré nám ponúkne práve pripravovaná Spoločná poľnohospodárska politika na roky 2021 až 2027,” reagoval po hlasovaní priamo z Bruselu zo sídla organizácie Copa Cogeca predseda SPPK Emil Macho. 

Pre budúcnosť slovenského agropotravinárskeho sektora bude podľa SPPK dôležité čoraz častejšie a dôraznejšie presadzovať hlas slovenských poľnohospodárov. 

Holéciová dodala, že generálny sekretár Copa Cogeca Pekka Pesonen na spoločnom minulotýždňovom stretnutí s predsedom SPPK Machom navrhol možnosť posielať pracovných expertov organizácie priamo na Slovensko, aby slovenským farmárom poskytovali informácie, alebo sa zúčastňovali rôznych školení, seminárov či konferencií. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Emil Macho, predseda SPPK (vľavo)

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Držím palce!
Držím palce!
15. september 2018 16:58

Vysoko oceňujem mimoriadnu snahu a úsilie predsedu SPPK, ktorý sa zasadil o to, aby aj slovenskí poľnohospodári mohli presadzovať svoje záujmy prostredníctvom tejto silnej lobistickej organizácie, akou Copa-Cogeca nepochybne je. Ďalším jeho “husárskym kúskom” je, že dokázal pritiahnuť v tak krátkom čase po vstupe do tejto organizácie jej generálneho tajomníka… Celý komentár »

Lada
Lada
16. september 2018 13:41

Aj ja drzim palce. Budu to potrebovat. Clenstvo v COPA totiz znamena aj cestovanie do Bruselu, komunikaciu v cudzom jazyku, prehlad v legislativnych navrhoch ES, vela času a energie schopnych ludi, ochotnych bojovat za vsetkych slovenskych polnohospodarov.

agrarnik zHN
agrarnik zHN
17. september 2018 12:18

kladne hodnotím lebo by to skončilo ako v Mníchove 1938 – o nás bez nás