Zadajte hľadaný výraz

Tatra banka 2018-12
Pottinger 2018
Z domova Zaujímavosti

SPPK je od piatka v Copa Cogeca

chat_bubbleKomentáre: 3 visibilityZobrazenia: 437
UniCredit Bank 2018

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) sa od piatka oficiálne stala členom najväčšej lobistickej poľnohospodárskej organizácie v EÚ – Copa Cogeca. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

 „Vstup najväčšej agropotravinárskej samosprávy na Slovensku do organizácie Cogeca schválili jej členovia už vo štvrtok 13. septembra. Dnes o vstupe SPPK rozhodli členovia organizácie Copa,“ spresnila Holéciová. 

Jediná relevantná agropotravinárska samospráva na Slovensku – Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora – tak podľa nej bude mať s finančným prispením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zastúpenie v oboch významných organizáciách. 

Priblížila, že Copa Cogeca presadzuje záujmy svojich členov, teda poľnohospodárov krajín Európskej únie a po novom už aj slovenských.

„Aj preto je vstup SPPK pre našich poľnohospodárov veľmi pozitívnou správou,“ povedala Holéciová.

„Aj s naším hlasom budeme môcť ovplyvňovať tvorbu rozhodujúcich európskych predpisov, pravidiel či politík. Už dnes som hlasoval o oficiálnej pozícii k Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) po roku 2020 tak, aby bola výhodná aj pre našich poľnohospodárov. Na Slovensku sme v minulosti nevyužili dva programy rozvoja vidieka. Teraz musí byť naším cieľom efektívne využiť možnosti pre rozvoj slovenského vidieka, ktoré nám ponúkne práve pripravovaná Spoločná poľnohospodárska politika na roky 2021 až 2027,“ reagoval po hlasovaní priamo z Bruselu zo sídla organizácie Copa Cogeca predseda SPPK Emil Macho. 

Pre budúcnosť slovenského agropotravinárskeho sektora bude podľa SPPK dôležité čoraz častejšie a dôraznejšie presadzovať hlas slovenských poľnohospodárov. 

Holéciová dodala, že generálny sekretár Copa Cogeca Pekka Pesonen na spoločnom minulotýždňovom stretnutí s predsedom SPPK Machom navrhol možnosť posielať pracovných expertov organizácie priamo na Slovensko, aby slovenským farmárom poskytovali informácie, alebo sa zúčastňovali rôznych školení, seminárov či konferencií. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk – Emil Macho, predseda SPPK (vľavo)

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1209 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

3 komentáre

 1. Držím palce!
  15. septembra 2018

  Vysoko oceňujem mimoriadnu snahu a úsilie predsedu SPPK, ktorý sa zasadil o to, aby aj slovenskí poľnohospodári mohli presadzovať svoje záujmy prostredníctvom tejto silnej lobistickej organizácie, akou Copa-Cogeca nepochybne je. Ďalším jeho „husárskym kúskom“ je, že dokázal pritiahnuť v tak krátkom čase po vstupe do tejto organizácie jej generálneho tajomníka Pekku Pesonena na Slovensko. Slovenským poľnohospodárom sa prihovorí už 17. októbra 2018 na konferencii „Nástroje hodnotenia a riadenia rizík v agropotravinárskom sektore“ v hoteli DoubleTree by Hilton.

  Odpovedať
 2. Lada
  16. septembra 2018

  Aj ja drzim palce. Budu to potrebovat. Clenstvo v COPA totiz znamena aj cestovanie do Bruselu, komunikaciu v cudzom jazyku, prehlad v legislativnych navrhoch ES, vela času a energie schopnych ludi, ochotnych bojovat za vsetkych slovenskych polnohospodarov.

  Odpovedať
 3. agrarnik zHN
  17. septembra 2018

  kladne hodnotím lebo by to skončilo ako v Mníchove 1938 – o nás bez nás

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom.