Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

SPK odmieta tvrdenia, že poľovníci nelovia a neznižujú stavy zveri

lesná zver
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľovnícka komora (SPK) a poľovníci odmietajú tvrdenia, že nelovia a neznižujú stavy zveri. Pre TASR to uviedol hovorca SPK Alojz Kaššák. Reagovali tak na vinárov a vinohradníkov Malokarpatskej oblasti, ktorí poukazujú na ničenie ich úrody raticovou zverou a diviakmi.

„Posledných desať rokov sa loví historicky najväčšie množstvo zveri a predstavuje to troj- až päťnásobok toho, čo sa lovilo kedysi,“ skonštatovala SPK.

Poľovníci podľa komory ročne ulovia takmer 200.000 kusov zveri.

„To, čo sa odloví aktuálne, je maximum toho, čo nám dovoľuje krajina, ktorá nie je uspôsobená na lov zveri vo väčších množstvách,“ povedal Kaššák.

Pripomína, že zver nie je možné zákonne loviť v noci.

Novela zákona o poľovníctve a opatrenia v nej podľa odborníkov systémovo neriešia znižovanie stavov raticovej zveri a škôd, ktoré spôsobuje.

„Je koncipovaná skôr populisticky vo vzťahu k možnosti vykonávať právo poľovníctva všetkým vlastníkom pôdy, i tým, ktorí vlastnia dva štvorcové metre pôdy,“ skonštatoval Kaššák.

Vinohradníci a vinári tvrdia, že za uplynulých 50 rokov sa zvýšil počet danielov, diviakov, muflónov, jeleňov a srniek. Obžierajú mladé výhonky a škody sú likvidačné. Celkové škody spôsobené poľovnou zverou na poľnohospodárskych plodinách na Slovensku sú odhadom minimálne 100 miliónov eur ročne. Súčasná legislatíva nenúti poľovníkov, aby počet zveri znižovali, a zákon, ktorý by to nariadil, sa tvorí už veľa rokov, uviedli.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ľp
ľp
21. júl 2022 7:26

Ale faktom je, že zveri je stále viac. Argumenty, že krajina nie je uspôsobená na lov a že nie je možné loviť v noci, sú prinajmenšom čudné. Máme snáď krajinu špeciálne prispôsobovať pre potreby poľovníkov?

Laco
Laco
21. júl 2022 11:20

Netreba chodiť ďaleko od hlavného mesta. Medzi Stupavou a Borinkou sa denne pasie cca 150 a viac kusov vysokej zveri. Každým rokom je ich viac a viac. Zver stráca plachosť. Okrem škôd na porastoch ohrozuje cestnú premávku. V noci sa prchádza a pasie aj v obci. Ak niekto tvrdí, že… Celý komentár »

Johnny
Johnny
21. júl 2022 12:04

Slovenskom koluje aj šuškanda, že sa stavy zvierat úmyselné podhodnocujú aby ostal priestor na nenahlásený odlov.

G.S.
G.S.
21. júl 2022 21:45
Odpoveď na  Johnny

Veď preto si kupujú džípy. Aby mohli strelenú zver okamžite odviezť. Stavy zveri neodsúhlasujú s roľníkmi. Sčítanie si robia sami. Podľa toho sa určuje povolený odstrel. Ale streliť si a naplniť mrazničku chce každý. A tak zbytok strieľa načierno. Ak by totiž priznali reálne stavy, tak by museli platiť odškodné… Celý komentár »

Johnny
Johnny
22. júl 2022 7:14
Odpoveď na  G.S.

súhlasím, presne tak ako sa všetci ochranári začnú vykrúcať, keď sa v médiách povie audit počtu medveďov. Hapkanie a milión dôvodov prečo to nejde.