Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Pálenice rozbiehajú sezónu

Pálenice rozbiehajú sezónu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Leto je každoročne začiatkom novej sezóny v páleniciach. Tá tohtoročná vyzerá aj vzhľadom na úrodu sľubne. Brány zákazníkom už otvorili najmä pálenice na juhu krajiny.

„Na začiatku júla začíname najmä na juhu, pokračujeme postupe na východ až sever Slovenska, kde otvárajú v auguste, prípadne až v septembri. Dôvod je jednoduchý – tu na juhu ovocie dozrieva oveľa skôr. Keď sa tu dozbierajú posledné čerešne, severnejšie, okolo Martina, len začínajú dozrievať. Takže aj pálenice otvárajú podľa toho, ako dozrieva ovocie,“ vysvetlil Tomáš Holota z pálenice v Močenku, ktorá svoje brány otvorila hneď 1.júla.

„Zákazníkov sme mali nahlásených už dávno. Niektorí sa hlásili ešte minulý rok, aj keď nevedeli, aká bude úroda. Tento rok už len spresnili množstvá,“ dodal Holota.

Na začiatku sezóny chodia do páleníc aj oneskorenci z minulej sezóny, ktorí nestihli vypáliť kvas v minulej sezóne. Okrem nich najviac zákazníkov prichádza tradične s čerešňami.

„Aj v Topoľčiankach začíname čerešňami, pretože tie nepostoja. Čerešne, ktoré dozrievajú začiatkom júna sú už vhodné na pálenie a pri nich nie je vhodné čakať tak, ako pri slivkách. Čerešne treba vypáliť rýchlo, keď prekvasí cukor na alkohol, pretože inak vedia veľmi rýchlo zoctovatieť,“ uviedol Miloš Ševčík z pálenice v Topoľčiankach.

Záujem je

Záujem o služby páleníc na Slovensku narastá. Aj podľa páleničiarov sa ľuďom doma páliť alkohol neoplatí. Potrebujú totiž legálne a registrované zariadenie, čo prináša pomerne veľa byrokracie a komunikácie s úradmi.

„Väčšina ľudí chodí už do páleníc. Ak si niekto kúpi domov kotlík s objemom 40-50 litrov, musí ho registrovať, nahlásiť dátum pálenia aj množstvo, zaplatiť daň, navyše, ak má 300 litrov kvasu, páli to doma po práci aj týždeň. Kdežto v pálenici to má za pár hodín. Ušetrí tak čas aj náklady, keďže aj zariadenie niečo stojí,“ vyjadril sa Tomáš Holota.

Tento rok úrady zatiaľ odhalili tri prípady nelegálneho pálenia alkoholu. Vlani ich bolo osem.

Sezóna by mala byť dobrá

Keďže fungovanie páleníc závisí najmä od úrody ovocia, očakávania pre túto sezónu sú pomerne optimistické.

„Tohtoročná úroda ovocia sa ukazuje veľmi dobre, dokonca očakávame, že na stromoch v dôsledku nedostatku pracovných síl zostane nepozbieraných asi 10 percent ovocia,“ priznala Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

S tým páleničiari, ktorí by mohli aj úrodu v nižšej kvalite spracovať, nič nenarobia. O prázdnych a nevyužitých termínoch však zatiaľ nemôžu hovoriť.

„Na západe Slovenska to vyzerá veľmi dobre. Čerešne z nášho pohľadu už druhý rok zažívajú akýsi extrém a majú veľkú výnosnosť, podobne aj višne. Po dvoch rokoch sa zdá, že v páleniciach tentoraz nebude ani výpadok marhúľ. Čo sa týka ostatného ovocia, uvidíme, samozrejme, ani aktuálne teplo nie je ideálne, pretože je sprevádzané opadávaním nezrelých plodov. Čiže aj záhradkári, ktorí majú ovocné stromy, by im mali v takomto počasí dodať vlahu, aby stromy plody nezhadzovali,“ dodal Tomáš Holota.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments