Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Slovenský králik so svetovým úspechom

Slovenský králik so svetovým úspechom
insert_photoautorka

Slovensko má viacero národných plemien králikov. Aktuálne žne úspechy vo svete a zažíva veľký záujem chovateľov plemeno holičský modrý králik. Práve v uplynulých mesiacoch sa totiž po štvorročnej práci a snahe podarilo toto plemeno presadiť na americkom kontinente. Tamojší zväz chovateľov ho uznal do svojho štandardu, podľa ktorého sa riadia nielen v USA a Kanade, ale aj vo viacerých iných krajinách na americkom kontinente či mimo neho.

„Amerika je pomerne konzervatívna pri prijímaní nových plemien. Holičský modrý králik je v poradí len 52. plemeno, ktoré je v ich štandarde uznané. Keď to porovnáme s Európou, tu ich máme 150. Takže v Amerike je veľmi zložitý celý proces uznania plemena a je ťažké ho úspešne absolvovať, aby sa mohlo dané plemeno bežne vystavovať na amerických výstavách. Holičskému modrému králikovi sa to podarilo,“ skonštatoval Peter Supuka, chovateľ králikov, ktorý má aj s rodinou farmu pri Prievidzi.

O zápis plemena sa na americkom kontinente pričinil aj chovateľ František Nutár.

„Podarilo sa nám zachovať identitu aj špecifickosť tohto plemena, jeho krásnu farbu, kvalitu srsti. Holičský modrý si získal priaznivcov a aj vďaka tomu je teraz uznaný v americkom štandarde,“ vysvetlil František Nutár.

Boom aj vo svete

Plemeno holičský modrý králik vyšľachtil Imrich Vanek z Holíča ako druhé slovenské národné plemeno, ktoré bolo u nás uznané ešte v roku 1975. Odvtedy si získalo priazeň mnohých chovateľov u nás aj v iných európskych krajinách.

„Momentálne zažíva veľký boom nielen medzi chovateľmi na Slovensku, ale aj v Európe a mimo nej. Patrí medzi najpopulárnejšie vo vyspelých chovateľských krajinách. Je akoby na tej správnej vlne,“ uviedol Supuka.

Holičský modrý králik patrí medzi malé plemená. Dosahuje váhu od 2,5 do 3,25 kilogramu.

„Nie je to teda zakrslé plemeno, ale je to malé športové plemeno. Je charakterizované srsťou sýtomodrej farby, kde je veľmi pekný odtieň modrej. Má pekne tvarovanú hlavu, ušnice a dobrú štruktúru aj kvalitu srsti. Je to plemeno vhodné pre začínajúcich aj skúsených chovateľov,“ skonštatoval Supuka.

Nenáročný chov

Peter Supuka patrí k dlhoročným chovateľom králikov, vrátane holičských modrých. Chovateľstvu sa venuje celá jeho rodina už tri generácie.

„Holičský modrý sa chová rovnako, ako iné plemená králikov. Jediné špecifikum je to, že tieto králiky modrej farby, rovnako ako zvieratá čiernej farby, nemôžu byť na priamom slnku. Najmä v letných mesiacoch totiž môže srsť zmeniť farbu, čo je nežiaduce. V rámci výživy ide o králika, ktorý nie je náročný. Samozrejme, pokiaľ chceme pekné zvieratá, musíme používať kvalitnú výživu. Základom pri chove je seno, kvalitné granule a pitná voda, občas vitamínové doplnky,“ uviedol chovateľ.

Králiky možno chovať vo vonkajších priestoroch, vnútorné králikárne sa využívajú najmä v zime na urýchlenie reprodukcie.

„Malé plemená sa vyznačujú tým, že nemajú veľmi veľa mláďat. Holičské modré mávajú zväčša 6 až 8 mláďat a sú to spravidla dobré matky, takže s reprodukciou pri tomto plemene nebýva problém. Keď je dostatočná reprodukcia, dochová sa dostatok mláďat a z nich možno selektovať jedince do ďalšieho chovu. To jevýhoda, ak je veľká populácia dá sa vyberať a dá sa robiť pokrok, a to je základom úspechu pri každom jednom plemene,“ dodal Peter Supuka.

Holičské modré králiky dosahujú dospelosť vo veku 6 až 7 mesiacov. Vhodné je preto pri nich odchovať mláďatá v marci až apríli, a tie sa už následne môžu zúčastňovať jesenných výstav.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
ľp
ľp
26. december 2023 9:31

Keďže bol vyšľachtený v Holíči, je to Holíčsky králik. Holičský by bol vtedy, keby ho vyšľachtil nejaký holič.