Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Slovenskí roľníci a potravinári sa obávajú finančnej krízy

Slovenskí roľníci a potravinári sa obávajú finančnej krízy
insert_photoarchív polnoinfo.sk

Bratislava 11. novembra (TASR) – Podnikatelia v poľnohospodárskej prvovýrobe a potravinárskom priemysle majú obavy z finančnej krízy, ktorá môže podľa ich názoru negatívne ovplyvniť ich ďalšie hospodárenie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v uplynulom týždni realizovala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) na vzorke svojich 223 členov. Do ankety sa zapojili predovšetkým malé a stredné podniky do 100 zamestnancov a s ročným objemom tržieb do 100 miliónov Sk (3,32 milióna eur).

Ako ďalej TASR informoval tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec, viac ako polovica (54 %) opýtaných odpovedala, že vplyvy finančnej krízy pociťuje už v súčasnosti. Ďalších 42,7 % podnikateľov v agropotravinárskom komplexe očakáva, že jej negatívne dôsledky sa prejavia neskôr, ale určite prídu.

„Až 88,1 % odpovedajúcich ich spája predovšetkým s očakávaným (a v niektorých prípadoch už aj reálnym) tlakom na znižovanie cien svojich výrobkov a služieb napriek tomu, že vstupy do výroby sú čoraz drahšie,“ upozornil Nemec.

Necelých 54 % respondentov hovorí v súvislosti s finančnou krízou tiež o zhoršení platobnej disciplíny obchodných partnerov a takmer pätina poukazuje na aktuálny, resp. očakávaný pokles počtu zákaziek.

Až 46,4 % poľnohospodárov, potravinárov a podnikateľov vo sfére služieb pre agropotravinársky komplex odpovedalo v prieskume SPPK, že sa pre nich zhoršila dostupnosť cudzích finančných zdrojov, pokračoval Nemec s tým, že ostatní tento pocit nemajú, alebo jeho objektívnejšie zhodnotenie podmieňujú dlhším časovým odstupom. Alarmujúco pôsobí podľa SPPK poznatok, že o zvýšení nákladov na obstarávanie pôžičiek a úverov hovorí 63,8 % respondentov.

Na druhej strane za nedostupné ich označilo iba relatívne málo odpovedajúcich (14,2 %), dodáva komora a vysvetľuje, že podľa nich teda jedným z dôsledkov finančnej krízy pre odvetvie nemusí byť ani tak výraznejšie obmedzenie úverových liniek, ale skôr ich zdraženie a komplikovanejšie vybavovanie. So znižovaním počtu pracovníkov v dôsledku krízy počíta 17,8 % a s úspornými opatreniami v mzdovej oblasti 49,3 % účastníkov ankety. Viac ako štyri pätiny očakávajú aj ďalšie negatívne dôsledky – predovšetkým pokles ziskovosti svojho podnikania a zníženie investičných aktivít.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments